Liek, ktorý zvýši odolnosť rastlín aj zahubí ich škodcov

Zdieľať
Liek, ktorý zvýši odolnosť rastlín aj zahubí ich škodcov
Liek, ktorý zvýši odolnosť rastlín aj zahubí ich škodcov Foto: www.gettyimages.com

O aký liek sa jedná? Možno vás to prekvapí, ale skoro každý ho má doma a určite aj vy. Je to analgetikum a antipyretikum. Áno, správne aspirín. Účinne tíši bolesť, ale svoje využitie nájde aj u rastlín. Obsahuje totiž veľmi dôležitú kyselinu acetylsalicylovú. Rastlina ju bežne má dostatok, ale v prípade nepriaznivých podmienok ju produkuje len veľmi malé množstvo, čo má negatívny vplyv na dozrievanie plodov aj na celkovú odolnosť rastliny.

Aspirín či Acylpyrin ako riešenie

Pokiaľ má rastlina málo kyseliny acetylsalicylovej, ponúka sa tento liek ako dobré riešenie. Môžete z neho pripraviť roztok, ktorý zrýchli rast a posilní jej imunitu. Napríklad u zeleniny ako sú paradajky, zemiaky, paprika alebo baklažán, má aspirín mnoho výhod. Ak rastliny postriekate roztokom s niekoľkými tabletkami aspirínu, docielite tak, že:

  • Lepšie zakorenia
  • Zmiznú z nich škodlivé huby
  • Budú chránené pred škodcami

Mohlo by Vás tiež zaujímať:

Aspirín u rezaných kvetov

Aspirín je tiež veľmi vhodný aj pre rezané kvety. Iste to poznáte, prinesiete si domov nádhernú kyticu, umiestnite ju do vázy a kvetina ani nie po týždni vädne. Chceli by ste to zmeniť? Tak vyskúšajte aspirín. S ním vám vydrží oveľa dlhšie a nič vás to ani nebude stáť. Jediné, čo preto musíte urobiť, je rozpustiť jednu tabletu tohto lieku v 2 litroch vody a následne naliať tento roztok do vázy.

Všetko s mierou

Čo v malom množstve môže prospievať, vo veľkom škodí a u aspirínu to platí tiež. Preto nikdy neprekračujte maximálny pomer 1 tablety na 1 liter vody. Tabletu rozdrvte a priebežným miešaním nechajte rozpustiť vo vode. Než roztok použijete, presvedčte sa, že sa aspirín skutočne rozpustil. Ďalej roztok aplikujte na rastlinu pomocou rozprašovača, a to najideálnejšie hneď ráno. Rastlina tak bude mať dostatok času ho absorbovať. Nebojte sa tiež testovať, lebo každá rastlina môže tento liek znášať inak. U niektorých budú pozitívne zmeny vidieť viac u inej menej. Každopádne tak či tak, aspirín stojí rozhodne za vyskúšanie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané