Hnilobné baktérie v črevách zničia vývar z lacnej obilniny. Určite ju máte doma

Zdieľať
Hnilobné baktérie v črevách
Hnilobné baktérie v črevách zničia vývar z lacnej obilniny. Určite ju máte doma Foto: www.freepik.com

V bežnom živote si pravdepodobne ani neuvedomujeme, akú dôležitú úlohu má pre naše telo zdravé trávenie a čisté črevá bez škodlivých baktérií a zápalov. Tento nedocenený moment je dokonca natoľko dôležitý, že podľa mnohých odborníkov dĺžka a kvalita nášho života závisí práve od zdravia čriev. Poďme im teda celkom jednoducho pomôcť…

Čo všetko ovplyvňuje kvalita trávenia? Nemá cenu odpoveď naťahovať: skrátka všetko, celý náš život. Dnes je už dokázané, že črevná mikroflóra, teda baktérie a iní „živočíchovia“, ktorí obývajú naše útroby, môžu buď pomáhať, alebo aj veľmi škodiť – to podľa druhu, ktorý sa v črevách usadí.

Pokiaľ sa črevná mikroflóra poškodí napríklad dlhodobým užívaním liekov, majú možnosť namnožiť sa agresívnejšie a tiež škodlivé druhy baktérií, ktorých je potrebné sa čo najrýchlejšie zbaviť. Nejde totiž iba o pocit pokoja v bruchu. To, čo sa deje v črevách, ovplyvňuje totiž aj naše psychické zdravie pôsobením na nervovú sústavu a naopak duševné problémy môžu vyvolať problémy s trávením. Je tiež jasné, že zhoršená kvalita spracovania potravy má za následok horšie využívanie výživných látok vrátane vitamínov a ďalších dôležitých prvkov. Ani to nechceme dopustiť.

Ovsené vločky sú zázrak

O dôvodoch, prečo by sme mali udržiavať naše črevá v dobrej kondícii, by sme sa mohli baviť celé dni, ale najlepšie bude prikročiť rovno k ich očiste. Potravinu, ktorá je schopná zatočiť s hnilobnými baktériami, ktoré sa v črevách rady usadzujú a škodia, máme totiž celkom určite doma, a ak nie, za pár centov ju zaobstaráme v každom obchode. Ide o obyčajné ovsené vločky, ktoré v tomto prípade podľa vedcov dokážu bez preháňania zázraky.

Dôvodov je nespočetne

Prečo práve ovsené vločky? Jednoducho preto, že obsahujú veľké množstvo vlákniny, ktorá je schopná pri prechode tráviacim traktom viazať škodliviny a ďalšie problematické až toxické látky, ktoré sa v črevách pri nevhodnej strave a nezdravom životnom štýle prirodzene usadzujú tak dlho, až ich neblahý vplyv začneme pociťovať v mnohých oblastiach života. Ovsené vločky sú navyše natoľko univerzálnym základom na prípravu jedál, že sa s nimi popasujú aj začínajúci kuchári. Tí skúsení si budú vyberať zo stoviek zaujímavých receptov.

Príprava je dôležitá

Ako upraviť ovsené vločky, aby sme mohli naštartovať zdravé trávenie ešte dnes? Najprv si musíme uvedomiť, že aby mohli ovsené vločky dobre fungovať, musíme ich nechať po niekoľko hodín namočené napríklad v mlieku (ak si budeme chcieť pripraviť ovsenú kašu) najlepšie je to ale vo vode. Potom už nie je problém pridať ich do pečenia, do polievky, pripraviť z nich slanú alebo sladkú kašu. Ovsené vločky sú natoľko univerzálne, že snáď ani nemôžeme šliapnuť vedľa.

vločky
Hnilobné baktérie v črevách zničia vývar z lacnej obilniny. Určite ju máte doma Foto: www.gettyimages.com

Ovsený vývar pre zdravé črevá

Najlepšou voľbou na likvidáciu hnilobných baktérií v črevách ale bude zdravý vývar z ovsených vločiek. Nie je to vôbec nič ťažké, zvládne ho každý. Pol kilogramu ovsených vločiek jednoducho nasypeme do hrnca, zalejeme sedemsto päťdesiatimi mililitrami vody, nepatrne prisolíme a postavíme na platňu. Všetko privedieme do varu a necháme variť približne päť minút, kým nevznikne riedka kašovitá hmota. Tú potom precedíme a môžeme sa pustiť do očistnej kúry.

Uprace v črevách a pomôže aj s chudnutím

Nepresvedčili vás predchádzajúce argumenty? Potom je dobré vedieť, že okrem očisty čriev si ovsené vločky aj vďaka svojmu zloženiu a pomalému vstrebávaniu poradia s pocitom hladu na naozaj veľmi dlhú dobu, čím zamedzia chuti na drobné „zobanie“. To čoskoro povedie k viditeľným úbytkom hmotnosti.

Okrem toho dokážu postupným uvoľňovaním energie zatočiť s únavou a vyčerpaním organizmu a pôsobia dokonca aj ako prevencia proti vzniku cukrovky. Výborne sa hodí aj v prípade, keď telo potrebuje doplniť vitamíny, pretože aj tých majú ovsené vločky dosť, obzvlášť A, B1 a B2, D a E, ale nechýba ani kyselina listová alebo panthotenová. Spoľahnúť sa na ne môžeme aj pri nedostatku železa, vápnika, draslíka, zinku, fosforu, horčíka a ďalších dôležitých prvkov, ktoré ovplyvňujú nielen kvalitu trávenia, ale zároveň aj fungovanie celého oraganizmu.

Čo teda môžeme od zaradenia ovsených vločiek do jedálnička čakať? Po prvé likvidáciu hnilobných baktérií, ktoré sú pôvodcami mnohých ďalších telesných neduhov. Tešiť sa môžeme aj na postupné znižovanie hmotnosti, vyššie dodávky vitamínov a minerálov, viac energie a prevenciu mnohých chorôb. A navyše – už starí Rimania dobre vedeli, že má ovos výrazné afrodiziakálne účinky. Tak prečo nespojiť užitočné s príjemným?

Zdroj: ncbi.nlm.nih.govkondice, cpzp, zdravyblogms.noveveseli

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané