Ako hnojiť maliny v apríli a máji? Perfektný postup zaručí dvojnásobnú úrodu

Zdieľať
Ako hnojiť maliny
Ako hnojiť maliny v apríli a máji? Perfektný postup zaručí dvojnásobnú úrodu Foto: depositphotos.com

Hnojenie malín je kľúčovým faktorom na dosiahnutie dobrej kvality, množstva, chuti a veľkosti plodov. V tomto článku sa dnes zameriame na to, ako hnojiť maliny počas apríla a mája.

V apríli je nutné aplikovať dusíkaté hnojivo, ktoré pomôže malinám rýchlejšie rásť. Dusičnan amónny a močovina sú na tento účel ideálne. Ide o hnojivá, ktoré sa aplikujú v množstve 30-40 g na 1 štvorcový meter alebo 15-20 g na 1 štvorcový meter.

Keď nemáte doma močovinu

Alternatívne je možné použiť roztok amoniaku v množstve 30 g dusičnanu amónneho zriedeného v 10 litroch vody na 1 štvorcový meter, ktorý sa aplikuje ako zálievka. Pamätajte, že pred plným rozvinutím listov je nutné ošetriť maliny fungicídmi proti rôznym chorobám.

Čím hnojiť maliny v máji

V máji sú nevyhnutné fosforečné a draselné hnojivá. Na toto obdobie sa odporúča použiť drevený popol, ktorý obsahuje obe žiaduce živiny. Na 10 litrov vody použite dve šálky dreveného  popola a nechajte vylúhovať cez noc. Potom aplikujte ako zálievku (cedenie nie je potrebné).

hnojenie
Ako hnojiť maliny v apríli a máji? Perfektný postup zaručí dvojnásobnú úrodu Foto: www.gettyimages.com

Čo si ešte postrážiť

Dôležité je tiež nezabudnúť na pravidelnú zálievku a včasné odstraňovanie burín. Maliny je tiež dobré občas prerezávať, aby sa odstránili slabé a choré výhony. Vysoká kvalita hnojenia, spolu s pravidelnou údržbou, prinesie plody, ktoré nielen dobre chutia, ale sú tiež plné vitamínov a minerálov. Hnojenie malín je kľúčovým postupom na dosiahnutie kvalitných, chutných a veľkých plodov. Stará sa pritom nielen o výnosy, ale aj o zdravie rastlín. Určite by ste ich teda nemali akokoľvek zanedbávať.

Zdroj: nasezahrada.com

maliny
Ako hnojiť maliny v apríli a máji? Perfektný postup zaručí dvojnásobnú úrodu Foto: www.gettyimages.com

Aká je história malín?

Maliny, známe pod odborným názvom Rubus idaeus, sú ovocie, ktoré má dlhú a fascinujúcu históriu. Pôvodne pochádzajú z Európy a Ázie a sú súčasťou rodiny Rosaceae, do ktorej patria aj iné ovocia, ako sú jablká a čerešne. História malín siaha až do predhistorických čias, keď boli zbierané a konzumované ľuďmi vo voľnej prírode.

V stredoveku sa maliny začali pestovať v Európe, pričom sa zvýšil ich význam ako pestovaného ovocia. Maliny sa pestovali pre ich ovocie, ale aj pre ich liečivé vlastnosti, ktoré boli vysoko cenené v tradičnej medicíne. Ovocie sa používalo na liečbu rôznych zdravotných problémov, od hnačky po tehotenské ťažkosti.

S rozvojom obchodu a cestovania v novoveku sa maliny rozšírili aj do iných častí sveta, vrátane Severnej Ameriky, kde sa stali populárnym ovocím. Príchod Európanov do Severnej Ameriky priniesol nové druhy malín, ktoré boli neskôr krížené s domorodými druhmi, čím sa vytvorili nové odrody s lepšími chuťovými vlastnosťami a vyššou odolnosťou proti chorobám.

V 19. a 20. storočí došlo k veľkému rozvoju pestovania malín, keď sa zlepšili techniky pestovania a spracovania. Vznikli nové odrody, ktoré boli odolnejšie a mali lepšiu chuť, čím sa zvýšila obľúbenosť malín ako komerčne pestovaného ovocia.

Dnes sú maliny významnou súčasťou svetového ovocného trhu, pestujú sa v mnohých krajinách po celom svete a sú cené nielen pre svoju výnimočnú chuť, ale aj pre svoje zdravotné benefity. Obsahujú vitamíny, minerály, antioxidanty a vlákninu, čo ich robí vynikajúcim doplnkom zdravej stravy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané