Ako si dopriať poobedný spánok a prečo to môže byť práve to, čo váš organizmus potrebuje? V dnešnej dobe plnej stresu a neustálej zaneprázdnenosti môže byť krátky poobedný spánok skutočným zázrakom pre naše telo aj myseľ. Naučte sa, kedy si ľahnúť a ako dlho, aby ste si dopriali regeneráciu bez negatívnych dôsledkov na nočný spánok.
Spánok po obednom jedle nie je nič nezvyčajné, práve naopak. Odhaľujeme, že môže byť aj prospešný. Ak to vaše telo žiada, neváhajte mu vyhovieť. Kedy si teda po obede dopriať spánok a kedy je lepšie ostať bdelý?
Spánok je prirodzený proces, rovnako ako spánok po jedle. Mozog sa vám odľahčí a tráviaci trakt sa lepšie prekrví, čo logicky vedie k pocitu únavy. Potraviny bohaté na bielkoviny, ako sú sója, vajcia, syry, tofu, ryby alebo mäso, obsahujú aminokyselinu tryptofán, ktorú naše telo využíva na výrobu serotonínu, pričom ten má priamy vplyv na spánok.
Dôvody, prečo sa spánku vyhýbať
Ak máte problémy so zaspávaním v noci, po obedný spánok môže byť pre vás skôr na škodu. Je dôležité zostať počas dňa aktívny, nielen mentálne, ale aj fyzicky. Do svojho denného režimu začleňte aspoň 30 minút alebo hodinu pohybu. V kombinácii s duševným pokojom to môže byť kľúč k ľahšiemu zaspávaniu večer.
Kedy je najlepšie ísť spať?
Ideálne hneď po obede a maximálne na dvadsať minút. Nesmie sa to odkladať. Spánok by mal slúžiť ako krátka regenerácia. Oživí telo a zlepší náladu. Ak vás čaká mentálna práca, učenie alebo zamyslenie, krátky spánok vám zaručene poskytne podporu. Avšak spánok by nemal byť posunutý na neskorší čas ani predĺžený. Dlhý spánok telu dáva signál, že je čas na úplnú regeneráciu. Po hodine spánku sa tak môžete zobudiť unavenejší, než keď ste si ľahli.
Aby ste si spánok ešte viac užili, doporučujeme pridať krátke meditačné cvičenia pred spaním alebo si vytvoriť relaxačný rituál, ktorý vám pomôže rýchlejšie zaspať a zároveň zlepší kvalitu vášho odpočinku.