Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zuby múdrosti by sa nemali odstraňovať po dosiahnutí 27 rokov

reklama:
zub
zubwww.gettyimages.com

Máte zuby múdrosti? Sú užitočné alebo len zbytočné? Prečo teda nerastú spolu s ostatnými zubami?  S odstraňovaním zubov múdrosti sa stretne takmer každý, najmä v období dospievania alebo na začiatku svojich 20. rokov. Odpoveď na otázku, prečo nerastú spolu s ostatnými zubami, je vývoj dieťaťa. Podľa štúdie z októbra 2021 v časopise Science Advances v detskej čeľusti nie je dostatok miesta na zuby múdrosti. Čeľusť rastie vekom a tým vzniká miesto pre zuby

Je za tým vývoj

Mnoho ľudských čeľustí nenarastie dostatočne veľkých na to, aby sa zuby múdrosti prerezali von bez problémov, a preto je ich odstraňovanie úplne bežné. Prečo? Opäť to súvisí s vývojom. Starovekí ľudia jedli stravu plnú tvrdých orechov, tepelne neupravenú zeleninu, zverinu a iné tvrdé jedlá. Keď také jedlá konzumuje dieťa, spôsobí to, že čeľusť rastie dlhšie, napísala Julia Boughnerová, antropologička z University of Saskatchewan College of Medicine v Kanade pre The Conversation. Potenciál rastu čeľuste sa prestal naplno využívať, keď ľudia v priemyselných krajinách prešli na jemnejšie jedlá.

Sú nepotrebné

Ďalším dôvodom, prečo sa zuby múdrosti objavujú až počas mladej dospelosti a nie skôr, je ich potrebnosť. Dovtedy potrebné nie sú. Súvisí to však opäť s vývojom ľudstva. Keď starí ľudia prichádzali o stoličky kvôli tvrdej potrave, nahradili ich zubami múdrosti, teda tretia sada stoličiek.

„Sú určené, ako druh zálohy pre niekoho, kto mohol prísť o ďalší molárny zub,“ povedal Steven Kupferman, ústny chirurg z Cedars Sinai v Los Angeles.

Keďže dnes väčšina v detstve nestráca stoličky, zuby múdrosti čakajú až do dospelosti. Inými slovami, ak ste v detstve alebo tínedžerskom veku prišli o stoličky, vaše zuby múdrosti sú „naprogramované“ tak, aby sa ukázali v správny čas, aby teda vyplnili medzeru. Prvé trvalé stoličky alebo zuby v zadnej časti úst, ktoré sú určené na drvenie potravy, sa prvýkrát objavujú vo veku okolo 6 rokov, keď dieťa začne strácať svoje mliečne zuby. Okolo 12. roku života sa objavia druhé stoličky, ktoré slúžia ako záloha pre 6 ročné stoličky, povedal Kupferman pre Live Science. Tretia stolička, tzn. zuby múdrosti, sa objavujú vo veku 17 až 21 rokov. Dnes ich zubári často vytrhávajú, pretože môžu v ústach spôsobiť veľa bolesti. Aj keď ich človek zatiaľ nepociťuje, odstránenie zubov múdrosti v mladej dospelosti môže zabrániť zdravotným problémom v neskoršom veku, ako sú napríklad infekcie ďasien.

Radšej vytrhnúť ako nechať

Zubní lekári a ústni chirurgovia všeobecne neodporúčajú odstraňovať zuby múdrosti po dosiahnutí veku 27 rokov, pretože sa zvyšuje riziko komplikácií , ako je napríklad poškodenie blízkych nervov. Ak však nastane bolesť či iné problémy aj po 27. roku, zuby múdrosti si samozrejme môžete dať vytrhnúť. Väčšina ľudí má 32 zubov, vrátane štyroch zubov múdrosti. Niektorí ich majú viac, iní zase menej a niektorým ľuďom môžu zuby múdrosti úplne chýbať. „Sú tu aj odporcovia, ktorí tvrdia, že všetci chirurgovia sa len snažia zarobiť peniaze vytrhávaním zubov múdrosti, ale myslím si, že ak poznáte nejakých teenagerov a videli ste pár röntgenových snímok, viete, že existuje veľmi dobrý dôvod na ich vytrhávanie,“ tvrdí Kupferman.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 8. februára 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.