Zubný kameň: čo je a prečo sa ho musíme zbavovať?

Zdieľať
00 27.jpg

Snáď každý si praje mať krásne zuby až do vysokého veku.

Správna hygiena zaberie veľa času a preto ju mnohí z nás podceňujú . Nesprávne čistenie zubov vedie nielen k vzniku zubných kazov, ale aj zubného kameňa, ktorý môže viesť k paradentóze . A ak nechceme v budúcnosti každý deň odkladať zubnú protézu do pohára, musíme zubom venovať svoj čas.

01 13.jpg

Zubný kameň – čo to vlastne je?

Zvyšky jedla a slín na zuboch tvoria povlak- zubný plak . Keď na zuboch zostane, začína tvrdnúť a postupom času sa mení na zubný kameň. Zubný kameň sa tvorí u každého individuálne, ale môže vzniknúť veľmi rýchlo – pokojne už po 14 dňoch nedostatočnej hygieny. Najčastejšie sa tvoria u okrajov ďasien, alebo pod ich okrajom. Niekedy nie je vidieť, ale môžeme ho nahmatať jazykom. Tvorba plaku je fyziologický proces a niekomu sa tvorí menej a niekomu viac – aj tak však môžeme správnu hygienou jeho vzniku výrazne predísť.

Je zubný kameň nebezpečný?

Zubný kameň síce sám o sebe vyzerá neškodne, ale uvoľňuje látky, ktoré dráždia ďasná – a tie, keď sa zapália, poriadne to bolí . Okrem toho sťažuje čistenie zubov, a keď sa rozšíri, nie je vôbec pekný na pohľad – môže mať žltú až hnedú farbu. Nadmerné množstvo zubného kameňa vedie k paradentóze a tá, ak nie je liečená, môže spôsobiť stratu zubov . Zubný kameň je preto veľmi nebezpečný.

Zubná hygiena- dôležitá je aj niť a medzizubná kefka

Správne čistenie zubov nie je ľahké a mnoho ľudí si zuby čistia síce starostlivo a pravidelne, ale zlou technikou. To potom bohužiaľ nevedie k požadovaným výsledkom. V prvom rade, je preto nutné si skontrolovať, či si zuby čistíme správne. Nesmieme zabúdať ani na priestor medzi zubami a pravidelne používať zubnú kefku, či zubnú niť, ktorá pomôže napríklad v prípade aj tam, kde sa ani s najmenšou kefkou nedostaneme.

02 12.jpg

Ako sa kameň odstraňuje?

Na odstránenie zubného kameňa máte nárok zdarma 1 x ročne u vášho zubára. Zubný kameň je možné odstrániť ručne pomocou škrabky a zubný merač alebo pomocou ultrazvuku. Ultrazvukové prístroje veľmi rýchlo lámu a rozbíjajú zubný kameň, je možné ich používať aj v ďasnovom žliabku a ošetrenie je preto veľmi rýchle a precízne. Zubný kameň zubári odstraňujú tiež pieskovaním pomocou jednej sódy, ktorá vás zbaví aj nevzhľadných pigmentových škvŕn, napríklad od čaju či od kávy. Odstraňovanie kameňa je síce pomerne nepríjemné, ale na rozdiel od vŕtania kazov nebolí. Ak máte zvýšenú citlivosť zubov, môžete svojho zubára požiadať o anestéziu.

03 10.jpg

Nájdite si čas na zuby

Stačí, keď si klasicky vyčistíte zuby ráno a dôkladnejšie vyčistenie si necháte na večer, kedy máte dostatok času. Pokojne spojte domácu hygienu s pozeraním na televíziu, medzizubný priestor si potom vyčistíte dokonale, bez toho, aby vás obťažovala strata času. A keď na to budete jeden deň príliš unavení, nevadí to, o to lepšie si vyčistíte zuby ďalší deň. Urobte si zo zubnej hygieny zábavu a pokojne sa hecujte s ostatnými členmi rodiny.

Nezabúdajte tiež na pravidelnú návštevu zubára, či zubného hygienika. Aj keď si zuby budete čistiť veľmi precízne, zubný kameň sa vytvoriť môže – napríklad v ťažko neprístupných miestach. Kombináciou pravidelnej návštevy zubára a domácej starostlivosti budete mať pekný chrup .

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané