Ako zistíte, že ste závislý na sociálnych sieťach?

Zdieľať
468946713 56a9fdf95f9b58b7d0006540.jpg

Kto dnes nie je na sociálnej sietí, ako by nebol…

Pre niektorých sa stali príjemným spestrením a možnosťou byť v kontakte s ľuďmi, ktorých sme predtým poznali. Sociálne siete umožňujú zostať v spojení s ľuďmi z rôznych kútov sveta.
Sú však ľudia, ktorí kúzlu sociálnej siete prepadli, a čas na život v reálnom svete im nezostáva. Závislosť na sociálnych sieťach sa ukrýva pod názvom netolismus.
Shutterstock_174838673.jpg

Netolismus

Netolismus je súhrnný termín označujúci závislosť na internetovom chate, sociálnych sieťach, počítačových hrách, online televízii, virálnych videách. Ide o behaviorálnu formu závislosti. Netolismus nie je žiadnou novinkou. Prvé zmienky o tejto závislosti sa začali objavovať už od konca osemdesiatych rokov minulého storočia.

Sociálne siete

Závislosť na sociálnych sieťach je jednou z najčastejších internetových závislostí. A jednou z najrozšírenejších sociálnou sieťou je Facebook. Počet jeho užívateľov neustále rastie a onedlho dosiahne 2 miliardy užívateľov po celom svete. Medzi ďalšie rozšírené sa radí Google+, Instagram, Linkedln, Twitter.

468946713 56a9fdf95f9b58b7d0006540.jpg

syndróm FoMo

„Fear of missing out“ – v preklade strach z toho, že niečo zmeškáte, sa prejavuje neustálou kontrolou profilu svojho a svojich priateľov. Títo ľudia sú permanentne online. Syndrómom FoMo sú najviac zasiahnutí ľudia vo veku od 18 do 33 rokov, ktorí sa ešte len hľadajú. Títo ľudia túžia potom byť úspešní a sociálna sieť im slúži ako inšpirácia a prostriedok na predvádzanie sa. Porovnávať sa s ostatnými ľuďmi na sociálnej sieti, ale nie je práve najlepšou voľbou. Fotky sú často upravené a majú slúžiť na vyvolanie falošného pocitu šťastia. S realitou nemávajú veľa spoločného.

Ako spoznáte, že ste závislí

Určiť hranice medzi závislosťou a bežným používaním nie je ľahké. Pre mnoho ľudí sa stal internet nevyhnutnosťou pri plnení pracovných a študijných povinností. Ak sa spýtate osoby, u ktorej máte podozrenie, že prepadla čaru sociálnej siete, či nemá so závislosťou problém, túto domnienku vám vyvráti.

Smartphone addiction _imtmphoto_ _fotolia.com_large.jpg

Aby sme mohli skutočne hovoriť o závislosti, musí sa prejavovať týmito znakmi:

  • Význačnosť – Sociálna sieť sa dostáva do popredia. Rodina, priatelia, koníčky a reálny život prichádza na rad až potom.
  • Zmeny nálad – Závislá osoba pociťuje pri prihlásení na sociálnu sieť vzrušenie, pocit uspokojenia. Naopak ak sa dlhšiu dobu prihlásiť nemôže, vzrastá nervozita a hrozí impulzívne správanie.
  • Tolerancia – Čas strávený na sociálnej sieti sa neustále predlžuje.
  • Abstinenčné príznaky – Ak sa nemôže prihlásiť na sociálnu sieť  pociťuje negatívne pocity. Je nervózny, výbušný, môže sa objaviť úzkosť či depresia. Abstinenčné príznaky sú podobné ako pri odvykaní od iných drog.
  • Konflikt – Ku konfliktu dochádza v medziľudských vzťahoch i vo vnútri seba. Vnútorný konflikt sa prejavuje rozpoltenosťou, či pracovať, venovať sa rodine alebo radšej prečítať nové komentáre a prezerať fotky.
  • Relaps – Závislá osoba sa nemôže od života vo virtuálnom svete odpojiť. Opakovane si maže svoje účty, ale nakoniec sa opäť vracia a opakuje predošlé správanie.

Tvorcom týchto bodov je anglický psychológ M. Griffith. Avšak na internete je k nájdeniu celý rad otázok, vďaka ktorým si môžete otestovať svoju slabosť pre sociálne siete a internet všeobecne.

Riziká spojené so závislosťou na sociálnych sieťach

Ide hlavne o zdravotné riziká ako sú prejavy úzkosti, depresie, bolesti chrbta a riziko vzniku obezity a cievnych ochorení ..

Ďalej príliš času stráveného pri počítači a nedostatok pohybu môže zapríčiniť vznik cukrovky, zhoršenie medziľudských vzťahov, pracovných a študijných výsledkov, nedostatok spánku, bolesti očí alebo zhoršenie zraku .

Ako z toho von?

Prvým krokom je priznať si svoju slabosť. Ak nie je v našich možnostiach účet na sociálnej sietí zrušiť, postačí využívanie sociálne siete obmedziť len na najnutnejšiu komunikáciu s priateľmi. Prestaňte sa porovnávať s ostatnými a žite svoj život. Je potrebné pozmeniť naučené vzorce správania a miesto vysedávania na sociálnej sieti, robte to, čo vás baví a čo vás napĺňa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané