V olejoch či drahých alebo aj tých lacných sa môže nachádzať horkosť. Veľa krát sa stane že si taký olej donesieme z obchod, alebo získa horkosť aj doma pri skladovaní. Taký olej by ste teda nemali používať, no je aj veľa ľudí, ktorí s tým nemajú problém.
Je konzumácia zatuchnutého oleja skutočne škodlivá? Viete, ako odstrániť horkosť slnečnicového oleja a čo znamená zakalený sediment v takomto oleji?
Je slnečnicový olej ozaj pokazený?
Olej jednoducho ovoňajte a skontrolujte. Taký olej rovno vyhoďte do koša. Aj čerstvý rastlinný olej môže chutiť horko. Horký olej sa môže objaviť v dôsledku oxidačných procesov. Ak bol vystavený na priamom slnku, alebo na dlhší čas na vzduchu. Alebo mohol byť vyrobený z nekvalitných semien .
Odstránenie horkosti oleja
Horkosť sa môže objaviť v nerafinovanom slnečnicovom oleji. Nasekané bôby, alebo drevené uhlie nepomôžu pri odstránení horkosti, nemajú žiadne výsledky.
Ak sa stane, že si taký olej donesiete už z obchodu, týmito metódami sa jej zbavíte:
1. metóda
Olej nalejte do hrnca a varte, pridajte cibuľu, mierne ju opečte. Po vychladnutí ho prelejte do fľaše. Pridajte lyžičku kamennej soli. Po niekoľkých dňoch by mala horkosť z oleja zmiznúť.
2. metóda
Vložte olúpanú mrkvu do nádoby s týmto olejom, gazdinky veria tejto metóda, pretože si myslia, že táto zelenina odstráni horkosť z oleja a dokonca pohltí cudzie pachy.
3. metóda
Ak olej zožltol, pridajte do neho štipku soli. Nádobu neuzatvárajte, ale ju zviažte bavlnenou handričkou a položte na tmavé miesto.
Taký olej nepoužívajte na prípravu šalátov, použite ho na pečenie či vyprážanie, v takom prípade nie je škodlivý. Alebo kupujte rafinovaný olej, ktorý nezhorkne.
Skladovanie oleja
- Jednoduché pravidlá pri skladovaní:
- Olej skladujte na tmavom mieste
- Olej skladujte pri pri teplote 5 až 20 stupňov. Ideálnym miestom je pivnica
- Na skladovanie používajte suché sklenené nádoby
- Nádoba musí byť poriadne zavretá
- Nepresahujte trvanlivosť
- Neskladujte ho v chladničke