Planéta nám poskytuje obmedzené zdroje, a preto je dôležité neplytvať potravinami. Využitie zeleninovej vňate je efektívny spôsob, ako využiť všetky suroviny v kuchyni a zároveň si pochutnať na zdravých a chutných pokrmoch. Nasledujúci článok vám ponúkne tipy a recepty, ako využívať zeleninovú vňať, ktorú často považujeme za odpad, ale v skutočnosti je plná vitamínov a skvelej chuti.
Nevyhadzujte vňať zo zeleniny
Mnoho ľudí, ktorí nakupujú na farmárskych trhoch alebo pestujú vlastnú zeleninu, často vyhadzuje vňať z mrkvy, petržlenu, kalerábu alebo reďkovky. To je však veľká škoda, pretože všetky tieto vňate sú jedlé a plné vitamínov.
Napríklad z mrkvovej vňate môžete vyrobiť chutné pesto. Stačí umytú, osušenú a nasekanú mrkvovú vňať rozmixovať so soľou, slnečnicovým olejom, cesnakom a vlašskými orechmi alebo slnečnicovými semienkami. Tento jednoduchý recept je skvelým spôsobom, ako využiť vňať a obohatiť svoj jedálniček o nový druh pesta. Pesto z mrkvovej vňate môžete použiť ako pomazánku na chlieb, pridať do cestovín alebo ako základ pre omáčku.
Ďalšou možnosťou je pridať zeleninové vňate do šalátu. Listy reďkovky, kalerábu alebo červenej repy môžu šalátu dodať zaujímavú chuť aj textúru. Listy kalerábu možno tiež použiť na prípravu kalerábového alebo teplého šalátu.
Stačí blanšírovať listy, pridať na plátky nakrájané uvarené zemiaky a kocky vyškvarenej slaniny, zakvapnúť olejom a dochutiť. Tento teplý šalát môže byť zaujímavou prílohou alebo ľahkým hlavným jedlom. Blanšírovanie listov znamená, že ich krátko ponoríte do vriacej vody a potom rýchlo ochladíte v ľadovej vode, čo pomáha zachovať ich farbu a živiny.
Zeleninové vňate v polievkach a omáčkach
Zeleninové vňate sú tiež skvelým doplnkom do polievok. Petržlenová a zelerová vňať by v zeleninovej polievke nemali chýbať, pretože dodávajú intenzívnu chuť. Kalerábová, reďkovková a repová vňať môžu byť použité ako hlavné ingrediencie polievky.
Stačí ich po umytí nasekať, podusiť s cibuľou na oleji, zaliať vodou, pridať zemiaky, soľ, korenie a cesnak a variť. Týmto spôsobom ľahko vytvoríte výživnú a chutnú polievku z málo používaných surovín.
Predstavte si napríklad polievku z reďkovkovej vňate, kde umytú a nasekanú vňať orestujete na olivovom oleji spolu s cibuľou, potom pridáte zemiaky nakrájané na kocky, zalejete vodou alebo vývarom, osolíte, okoreníte a varíte, kým zemiaky nezmäknú. Nakoniec polievku dochutíte cesnakom a prípadne rozmixujete na krémovú konzistenciu.
Vňať sa dá sušiť a používať ako korenie
Vňate sa môžu tiež sušiť a používať ako korenie. Zmiešaním sušených vňatí so soľou vznikne domáca vegeta, ktorú možno použiť na dochutenie polievok, omáčok alebo ako posyp na chlieb. Tento spôsob využitia vňatí zaistí, že ani kúsok zeleniny nepríde nazmar. Vňate môžete sušiť na vzduchu alebo v rúre na nízku teplotu, kým nie sú krehké, potom ich rozomeliete a zmiešate so soľou.
Využitie zeleninovej vňate v kuchyni nie je len ekologicky uvedomelým krokom, ale aj spôsobom, ako obohatiť svoj jedálniček o nové chute a živiny. Zapojením týchto tipov do nášho každodenného varenia sa nielen snažíme plytvanie potravinami obmedziť, ale aj ušetríme peniaze a prispejeme k ochrane našej planéty. Tak prečo nevyskúšať niečo nové?