Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako zefektívniť jarné upratovanie?

reklama:

Tí, ktorí majú veľký byt či dom, majú začiatkom jari plné ruky práce.

Naši predkovia mali jasno: veľké upratovanie na jar súviselo s predveľkonočným pôstom, čistili sa nielen tela, ale aj domy.

Je najvyšší čas zbaviť sa všetkého, čo nejakým spôsobom pripomína zimu. Dekorácie zo sušených či umelých kvetov patria do škatule alebo do odpadkov, namiesto nich majú byť v byte živé kvety a čokoľvek, čo naznačuje, že zima je preč.

02 13 things your housecleaner wont tell you harsh cleaners.jpg

Ako si upratovacie práce zefektívniť a zrýchliť?

Urobte si plán prác.. Nikde nie je napísané, že celé upratovanie musíte stihnúť za jediný deň. Rozložené do viac dní vám upratovacie práce pôjdu lepšie od ruky. Zapojte tiež ostatných členov rodiny, ktorí môžu pomôcť aspoň s utieraním prachu, vysávaním aj výzdobou:). Pripravte si podrobný plán a podľa neho postupujte.

Ak nemáte chuť ani náladu každý deň po práci upratovať, vyhraďte si jeden deň cez víkend kedy budete upratovať od rána do večera a budete mať pokoj.

20160112165104 cleaning kitchen wiping countertop chores gloves housework washing.jpeg

Začnite vzadu a hore

Začnite v miestnosti najvzdialenejšej od vchodových dverí a aj v nej postupujte od okien k dverám. Tak budete mať istotu, že nenanosíte neporiadok na upratané a vyčistené miesta. Zároveň upratujte zhora nadol. Najskôr príde na rad luster , potom utrite prach na nábytku, až potom sa venujte podlahám.

Kuchyňa má prednosť pred kúpeľňou.

Niektoré rozmerné veci, napríklad kuchynský odpadkový kôš alebo rošty z rúry, musíme umývať vo vani, takže je zbytočné si takto špiniť už umytú kúpeľňu.

1_baking_soda_vinegar_djedzura.jpg

Všetko na svoje miesto

Každá vec vo vašej domácnosti má miesto, kam by ju mali všetci ukladať a kde ju tým pádom každý nájde. Často ale narazíme na drobné predmety, ktoré stále prehadzujeme sem a tam. Počas upratovania ich sústreďte do jednej miestnosti, aby ste sa nezdržovali. Neskôr si dajte prácu a miesto im nájdite. Stačí malá krabička, či voľná polička v skrini..

Užitočný pomocníci

Na starú špinu, čistenie špár či mastnoty okolo sporáka použite parný čistič. Tento pomocník je v domácnosti na nezaplatenie, vďaka nemu sa zbavíte zdĺhavého drhnutia.Ušetríte tak čas aj sily. Ďalšou vychytávkou je vysávač na okná, ktorý vysáva prebytočnú vodu na skle a zároveň ho leští. A samozrejme vysávač s mokrým programom pomôže vyčistiť čalúnený nábytok a vyprať koberce. Použite vhodné čistiace prostriedky, ale šetrite nimi. Na trhu nájdeme rôzne špeciálne prostriedky, ktoré nám uľahčia prácu: čističe na drevo, na plasty a podobne. Veľmi dobre vám pomôžu aj vlhčené obrúsky na nábytok. Zásadne by ste nemali používať jeden univerzálny čistič. Tiež nie je vhodné ich dávkovanie zvyšovať. Čím viac napeníte čistiaci roztok, tým dlhšie vám bude trvať, než ho z plôch zotriete.

160a59aaef55765573e4e2eb9e6b946d.jpg

Nepreháňajte to

Upratujete preto, aby ste sa doma cítili dobre. Žiadny iný dôvod nie je správny, ani fakt, že vaša mamička mala na sviatky všetko naleštené, ani že by vás susedky ohovorili. Nemusíte stihnúť všetko hneď. Ak upratujete priebežne, zas tak veľký rozdiel to určite nebude.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 10. apríla 2017

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.