Zdravý výber rastlinného oleja. Čo by ste mali vedieť

Zdieľať
oleje
Zdravý výber rastlinného oleja. Čo by ste mali vedieť Foto: depositphotos.com

Výber správneho rastlinného oleja je kľúčový pre naše zdravie a chuť jedál. V tomto článku nájdete praktické rady, ako rozpoznať kvalitný olej a vyhnúť sa falzifikátom. Dozviete sa, ktoré oleje sú najzdravšie a na čo si dávať pozor pri nákupe.

Hlavný problém rastlinných olejov spočíva v tom, že etikety sú často plné krásnych slov, za ktorými sa skrýva iba reklama. Ako zistiť, či je olej čerstvý, zdravý, vhodný do vašich jedál a chutný? Ako rozoznať, či nie je riedený?

Nad týmito otázkami sa často nezamýšľame, ale výber oleja má veľký vplyv na naše zdravie a zdravie našich blízkych. Viete, že najčastejšie falzifikujú drahé oleje, ako olivový, vzácny borovicový, amarantový alebo z hroznových jadierok? Zvyčajne ich riedia lacnejšími olejmi, ako sú repkový, sójový alebo slnečnicový. Prečítajte si tento článok, aby ste vybrali len správne a zdravé oleje.

Rafinovaný olej — dobrý alebo zlý?

Rafinovaný olej prechádza fyzikálno-chemickým spracovaním, aby sa zosvetlil a predĺžila sa jeho trvanlivosť. Takýto olej je však ochudobnený o užitočné látky, vrátane vitamínov.

Uistite sa, že na etikete je uvedené „nerafinovaný olej“, a tiež „prvého lisovania za studena“ (alebo „lisovaný“). Toto je najzdravší olej, či už ide o olivový, slnečnicový, ľanový alebo orechový olej.

rafinovaný olej
Zdravý výber rastlinného oleja. Čo by ste mali vedieť Foto: depositphotos.com

Vzácny a drahý olej

To, že je olej vzácny a drahý, neznamená, že je kvalitný a dobrý. Spojte sa s firmou, od ktorej plánujete kúpiť vzácny drahý olej a zistite detaily: vyrábajú ho sami? Odkiaľ pochádza surovina? Ako dlho sú na trhu? Aby ste predišli sklamaniu, premyslene pristupujte k nákupu drahého oleja. Naučte sa rozoznávať kvalitný produkt podľa farby a vône.

Olej bez konzervantov a farbív

Aj keď takýto nápis na obale nie je, v oleji ich aj tak nenájdete. Rastlinný olej je výborný v tom, že do neho je ťažké pridať akékoľvek umelé farbivo alebo konzervant.

Aby ste predišli oxidácii oleja, kupujte ho v tmavých sklenených fľašiach. Čokoľvek sľubuje výrobca na etikete, nerafinovaný (lisovaný za studena) olej je lepšie použiť do dvoch mesiacov, rafinovaný do štyroch.

A čo vitamíny?

Maximum prírodných vitamínov a mikroelementov obsahuje iba nerafinovaný olej lisovaný za studena. V rafinovanom oleji sú všetky uvedené vitamíny na obale syntetického pôvodu. Týmito vitamínmi obohacujú už vyčistený olej.

slnečnicový olej
Zdravý výber rastlinného oleja. Čo by ste mali vedieť Foto: www.freepik.com

Bez GMO

Do rastlinného oleja môžu preniknúť geneticky modifikované komponenty z pôvodnej suroviny — sóje, kukurice, repky. Preto sa tento produkt testuje na prítomnosť GMO.

Problém je v tom, že prítomnosť GMO komponentov v rafinovanom rastlinnom oleji modernými laboratórnymi metódami nie je možné zistiť. Preto sa tu treba spoliehať na šťastie a neveriť reklame, ktorá tvrdí, že olej je bez GMO.

Cholesterol ako reklamný trik

V žiadnom rastlinnom produkte sa cholesterol nenachádza, takže špeciálne spomínať to na oleji nie je potrebné, okrem reklamy.

Tieto rady sa hodia každému domácemu kuchárovi. Zistil som veľa nového o oleji, o niektorých veciach som sa skutočne nikdy nezamýšľal. Najviac sa mi páčil fakt o konzervantoch — potešuje, že škodlivé konzervanty nie sú v žiadnom oleji.

A čo sa vám zdalo užitočné? Podeľte sa o tieto dôležité vedomosti s priateľmi, veď rastlinný olej máme v kuchyni každý.

Zdroj: takprosto.cc

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané