Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zdravotníci skúmajú novú záhadnú chorobu: Desivý priebeh, človek zomrie do pár hodín

reklama:
www.gettyimages.com

Najmenej pätnásť ľudí zomrelo a viac ako päťdesiat ďalších bolo hospitalizovaných v južnej Tanzánii kvôli neidentifikovanej infekcii, ktorá spôsobila u mnohých nevoľnosť a zvracanie krvi. V nedeľu o tom informovali miestni zdravotníci …

Podľa informácií zdravotníkov z Tanzánie sa tam objavila infekčná choroba, ktorou sa im zatiaľ nepodarilo identifikovať. Podľahlo jej už najmenej pätnásť ľudí, ďalší skončili v nemocnici, informovali miestne médiá. Felista Kisanduová, hlavná lekárka v odľahlej štvrti Chunyu v meste Mbeya, uviedla, že bol nasadený tím lekárskych odborníkov, ktorí klinicky hodnotí pacientov a vyšetrujú príčinu ohniska nákazy. „Ľudia zvracia krv a umierajú, keď sa dostanú do nemocnice neskoro,“ priblížila.

Tamojšie ministerstvo zdravotníctva vylúčilo existenciu ohniska nákazy. Počiatočné klinické vyšetrenie odhalilo, že u pacientov, väčšinou mužov, sa vyskytli žalúdočné vredy a ochorení pečene. „Poradili sme im, aby sa vyhýbali pitiu nezákonných a alkoholických nápojov a fajčeniu cigariet,“ doplnila Kisanduová.

Zdravotníci zaslali hlavnému vládnemu chemikovi rôzne vzorky vody a krvi pacientov, aby overil, či v nich nie sú stopy kontaminácie ortuťou. Podľa záznamov lekárskeho úradu Mbeya totiž podobné ochorenie trápilo tento región v roku 2018, kedy lekári evidovali niekoľko ľudí s vysokou horúčkou, žalúdočnými problémami a vracaním krvi. Tanzánska ministerka zdravotníctva Dorothy Gwajimaová nasadila tím odborníkov na vyhodnotenie situácie a dala im pokyn, aby predložili písomnú správu o príčine choroby. Zároveň vyzvala ľudí, aby zostali pokojní, zatiaľ čo experti pátrajú po príčine nejasnej infekcie.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 17. februára 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.