Zdravé a chutné pochúťky. Ako pripraviť tradičnú staročeskú pučálku?

Zdieľať
zrná strukovín
Zdravé a chutné pochúťky. Ako pripraviť tradičnú staročeskú pučálku? Foto: www.freepik.com

V dnešnej dobe si len máloktorá oslava dokáže predstaviť bez chipsov a podobných chrumkavých pochúťok. Avšak aj naši predkovia si radi pochutnávali na lahôdkach, ktoré boli nielen chutné, ale aj zdravšie. Jednou z nich je tradičná slovenská pochúťka – pučálka, ktorú si môžete jednoducho pripraviť aj doma.

Zdravá alternatíva k chipsom: Skúste tradičnú pučálku

V dnešnej dobe by sa asi len máloktorá oslava obišla bez chipsov a podobných chrumkavých pochúťok. Možno sa budete diviť, ale ani ľudia v minulosti sa o takýto zážitok nenechali ochudobniť, i keď išlo o trochu iné suroviny – rovnako lákavé a dokonca zdravšie.

Naši predkovia samozrejme nesedávali večer pred televíznou obrazovkou s balíčkom zemiakových lupienkov v ruke, ale pri slávnostných príležitostiach si tiež radi dopriali slanú alebo sladkú pochúťku, ktorá si s naším dnešným párty občerstvením v ničom nezaostáva. Ide o takzvanú pučálku, alebo ak chcete pražmo. Vyrobiť si ju môžete aj doma, postačí vám len hrášok alebo iné semienka.

Dobré a zdravé

Čo je vlastne pučálka? V základe ide o naklíčené zrná buď hrášku, šošovice, alebo iných strukovín, prípadne obilné zrná, slnečnicové či tekvicové semienka. Fantázii sa medze nekladú, ide hlavne o spomínané klíčky, ktoré v sebe obsahujú množstvo výživných látok a vitamínov. V tom sa zásadne líšia od mastných chipsov, od ktorých nemôžeme očakávať viac ako slanú chrumkavú chuť.

Tri dni na prípravu

Pustime sa teda do prípravy spomínanej staroslovenskej pochúťky. Budeme potrebovať vybrané semienka alebo zrná a trochu trpezlivosti. Než sa totiž pustíme do maškrtenia, je potrebné nechať ich naklíčiť, čo bude pri najlepšej starostlivosti trvať pár dní.

Stačí, keď semienka umiestnime do dostatočne veľkej nádoby a zalejeme vodou, aby napučali. Druhý deň vodu vymeníme a všetko necháme ešte dva dni v pokoji. Akonáhle vyrašia klíčky, bude polotovar pripravený na konečnú úpravu.

Na masle alebo na sucho?

Naklíčené semienka je potom možné upraviť niekoľkými spôsobmi, a to podľa toho, či ste ochotní pridať im trochu chuti kúskom prečisteného masla, na ktorom ich osmažíte, alebo zvolíte radšej praženie na sucho – či už na panvici, alebo na plechu v rozpálenej rúre.

Nakoniec je možné pučálku ochutiť napríklad len soľou, ale môžeme ju zmiešať aj s trochou roztretého cesnaku alebo pridať ďalšie bylinky podľa vlastnej chuti. Výživné, zdravé a chutné maškrtenie bude na svete a vy sa nemusíte obávať dopadov na svoje zdravie. Tie budú totiž len pozitívne.

Kupujte správne suroviny

Čo je dôležité vedieť predtým, než sa do prípravy pučálky pustíte? Je možné ju pripraviť ako z domácich zásob, napríklad hrachu vypestovaného na vlastnej záhrade (a to ako z čerstvého, tak aj sušeného), ale môžeme sa pustiť do jej výroby aj z kupovaných surovín. V takom prípade si ale musíme dať pozor, aby sme kúpili správne.

Hrášok, šošovica a ďalšie strukoviny, ktoré sa na výrobu pučálky používajú najčastejšie, sú totiž mnohokrát v obchodoch ponúkané ako semená lúpané a polené. To je síce pozitívna správa pri príprave polievok a kaší, ale v tomto prípade nie.

Aby mohli semená začať klíčiť, musia byť celé a nelúpané. Preto si dajte pozor, čo kupovaný balíček obsahuje, aby ste sa doma nečudovali, že sa ani po niekoľkých dňoch v hrnci vlastne nič nedeje.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané