Zdravá ryba? Ale kdeže! Táto je plná toxických látok

Zdieľať
pangasius

Zdravie sa skrýva v jedálničku a ryba by mala byť na stole aspoň raz týždenne. Tieto poučky nás sprevádzajú celý život, od malička potom jedálne dbajú, aby sa každý týždeň táto položka objavila na stole malých stravníkov. A síce nepatrí medzi najobľúbenejšie jedlá, ale množstvo skonzumovaných rýb z roka na rok rastie. Rastie podiel morských rýb, ktoré sa však do našich krajín musia dovážať, ľudia majú pocit, že sú zdravší. Ale potom siahnu po rybe, ktorá morská nie je, a k tomu sa chová v zamorenej rieke. Áno, reč je o pangasiovi.

Pangasius nie je morská ryba

Každá mrazená ryba nie je morská a zaujímavý názov ešte neznačí kvalitu. To je prípad ryby, ktorej sa hovorí pangasius. Objavila sa na trhu asi pred desiatimi rokmi a začala sa objavovať na jedálničkách v materských škôlkach, v školách, v závodných jedálňach aj v meníčkach reštaurácií, predovšetkým kvôli cene. Ľudia navyše vzhľadom na zaujímavý názov vôbec netušili, že sa jedná o sladkovodnú rybu a ešte horšie, dovážaná poväčšinou zo zamorenej rieky Mekong vo Vietname. Lenže ich presvedčila cena a vedomie, že jesť ryby je predsa zdravé.

Rôzne názvy, rovnaká ryba

Pangasius je sladkovodná ryba, ktorá sa chová vo veľkovýrobných sádkach v deltách juhoázijských riek, do ktorých sa vypúšťajú toxické látky z tovární i odpady z preľudnených miest. Živí sa odpadom, z výživového hľadiska neprináša ľudskému telu žiadny bonus, k tomu je plná toxínov a ťažkých kovov. Aj z toho dôvodu sa na trhu nepredáva len pod názvom pangas alebo pangasius, ale aj pod názvami ako sumec alebo sumček žraločí, prípadne štítohlavec žraločí. To znie oveľa lepšie ako pangasius, a hlavne pripomína morské prostredie.

Ceny nízke, ale kvalita tiež

Pangasiovité ryby sa dovážajú poväčšine z Vietnamu a iba v mrazenom stave, pričom až tretina balenia môže obsahovať mrazenú vodu. Pri výrobe filé sa do pangasia pridávajú ďalšie nezdravé látky, ktoré umožňujú mrazenie a logistiku do Európy. Pangasius sa síce radí medzi najlacnejšie ryby na trhu, ale bohužiaľ neprináša konzumentom žiadne zdravotné benefity. Z toho dôvodu je vhodnejšie siahnuť po slovenskej rybe, pričom nemusí vždy ísť o kapra, ale vybrať si možno pstruha, zubáča, šťuku alebo sumca, hoci za vyššiu cenu, sú tieto tuzemské druhy pre zdravie oveľa prospešnejšie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané