Zdajú sa vám sny o voľnom páde z výšky? Zistíte čo znamenajú a na čo si dať pozor

Zdieľať
sen

Niekedy sa stáva, že v spánku spadnete do priepasti, alebo napríklad zo strechy či niečoho iného? Nejedná sa len o zlý spánok, ale problém, ktorý by ste mali riešiť.

Vyslobodenie po náročnom dni

Veľa ľudí sa často vracia večer domov veľmi unavených. Majú za sebou náročný deň a jediné, na čo pomýšľajú je sprcha, večera a rýchlo do spať. Ruku na srdce, kto to takto často nemá? Dáte si sprchu, dáte si rýchlu večeru a ľahnete do mäkkých perín. Ten pocit je na nezaplatenie.

Natiahnete svoje telo a len tak chvíľu oddychuje. Vankúš pekne vonia a prikrývka nádherne zahrieva. Doslova klesáte a ponárate sa do mäkkého matraca a zaspíte. Čakajú vás sny, o ktorých zatiaľ nemáte ani tušenie.

Trhnutie tela a pád z výšky

Spíte, keď v tom zrazu ucítite silné trhnutie tela. V tú ranu sa celý spotený a vydesený prebudíte sadnutím na posteľ. Premýšľate nad tým, čo to bolo, a jediné, čo si pamätáte je to, že ste vo sne niekam padali. Doslova ste to cítili všade v tele. Padali ste a nemohli ste to nijako zastaviť. Ten pocit bol silnejší ako vy. Tesne pred tým, než ste dopadli na zem, ste sa našťastie prebudili. Ktovie, čo by sa stalo, keby ste vo sne dopadli až na zem.

Ak niečo podobné zažívate, alebo ste v poslednej dobe zažili, nemusíte sa vôbec ničoho báť. Niečo podobné totiž zažíva najmenej 70% populácie. Nejedná sa o žiadny varovný signál hroziaceho nebezpečenstva, avšak je dobré zamerať sa na to, a zistiť odkiaľ tento stav pochádza a čo vlastne znamená.

Za všetko môžu kŕče pri zaspávaní

Výskumy a štúdie dokazujú, že za trhnutím tela spôsobené pádom z výšky môžu tzv. mikronické kŕče. Tieto kŕče sa vyskytujú len počas tzv. hypnogogického stavu. To je stav, keď sa naše telo nachádza vo fáze zaspávania, teda medzi zaspaním a prvou fázou hlbokého spánku. Odkiaľ však tento stav pochádza?

Hypogogický stav je charakteristický tým, že počas jeho trvania je pre nás veľmi ťažké odlíšiť realitu (bdenia) od spánku. Tieto dva svety sa tak spoja v jeden, čo môže zapríčiniť to, že naše telo začne dostávať protichodné signály.

Pád je výsledkom práve takéhoto signálu, pri ktorom dochádza ku kontrakcii svalov. Naša myseľ padá dolu a dá tým pádom telu signál. To samozrejme zareaguje tým, že sebou trhnete. Jedná sa teda o úplne normálnu a logickú reakciu nášho tela.

Na vine je aj stres

Príčinou kŕčov však môže byť tiež reakcia na svetlo a zvuk. Kŕče však môžu pochádzať aj od stresu, ktorý počas dňa zažívame. Samotné štúdie preukázali, že u stresovaných ľudí sa tento jav vyskytuje omnoho častejšie ako u ľudí vyrovnaných. Vyskytujú sa aj u ľudí, ktorí trpia tzv. syndrómom nepokojných nôh. Každopádne, ak sa vám podobné situácie stávajú, báť sa nemusíte. Rozhodne ale odporúčame trochu zvoľniť tempo a toľko sa nestresovať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané