Zbavte sa vodného kameňa!

Zdieľať
Cleaning bathroom sink gettyimages dv1449036 566b487a3df78ce16163bfba.jpg

Čím viac vodného kameňa vidíte na vašich spotrebičoch či vo vašej kúpeľni, tým tvrdšiu vodu máte. Je to dané tým, akým podložím prechádza voda v prírode – a koľko sa do nej pritom dostane minerálov.

Za vznikom vodného kameňa pritom stojí hlavne vápnik a horčík.

Vodni kamen 700x415.jpg

Minerály vo vode sú prírodného charakteru a nemusíte sa ich báť zo zdravotného hľadiska. Komplikujú vám život len ​​tým, že sa usadzujú v rúrkach, spotrebičoch a na miestach, ktoré prichádzajú s tvrdou vodou do kontaktu. Vodný kameň nájdete najčastejšie na miestach, kde dochádza k väčším zmenám teplôt. Takže rýchlovarné kanvice, hrnce na varenie a žehličky. V kúpeľni zanáša batérie, sprchy a všetko okolo. Vodný kameň sa usadzuje aj v potrubí, ktoré môže vo finále úplne upchať. Množstvo minerálov vo vode môže ovplyvniť napríklad aj chuť kávy alebo čaju.

Vodný kameň vzniká práve v teplej vode, pretože sa v nej viaže vápnik s voľne rozpusteným oxidom uhličitým a tvorí usadeniny.

Ako sa ho zbaviť?

Cleaning bathroom sink gettyimages dv1449036 566b487a3df78ce16163bfba.jpg

Ak bývate v oblasti, kde je tvrdá voda,  môžete ju zmäkčiť už pri vstupe do vašej domácnosti, teda v prívodných rúrkach. Metód je veľa a oplatí sa konzultovať s odbornými firmami, ktoré ich navrhnú presne podľa tvrdosti vody aj spotreby. Ale je však nežiadúce, aby ste sa pokúšali dostať minerály z vody úplne. Vápnik potrebujete na zuby, svaly, nervy i srdce, jeho nedostatok spôsobuje napríklad vyšší krvný tlak. Horčík vás chráni pred srdcovou arytmiou, infarktom a podobne. A zdrojom oboch minerálov by mala byť aj pitná voda..

Keď tvrdá voda dôjde až k spotrebičom, musíte z nich vodný kameň pravidelne odstraňovať, alebo používať zmäkčovače, ktoré zabránia jeho tvorbe. Pozor na to, že aj prírodné prípravky, ako je ocot alebo citrón, môžu poškodiť citlivé materiály, teda napríklad mramor, vápenec, žulu, ale aj mosadz. Nikdy ich nenalievajte do nádržky žehličky či iného prístroja, môžu naleptať ich „vnútornosti“. To platí aj pre kyselinu citrónovú.

Rýchlovarná kanvica

Usadeniny v nej rozpustí ocot alebo jeho roztok v pomere 1: 1 s vodou. Nechajte ocot prejsť varom a následne vypláchnite čistou vodou, aby ste odstránili zápach octu. Môžete použiť aj pol sáčku jedlej sódy, ktorú nasypte do pol litra vody, zahrejte a nechajte pôsobiť ideálne aspoň pol hodiny. Potom vylejte a vypláchnite kanvicu vodou.

Batérie, sprcha

Na lesklom povrchu ostávajú väčšinou biele kvapôčky z tvrdej vody a vrstva vodného kameňa sa tvorí aj v kohútiku a na otvoroch hlavice sprchy. Tu poslúži roztok vody a octu až do pomeru 1: 1 alebo vody a citrónovej šťavy, použiť môžete aj kyselinu citrónovú. Pokiaľ chcete hlavicu namočiť na dlhšiu dobu, znížte koncentráciu roztoku – dajte viac vody.

Toaleta

Vodný kameň v toalete môžete odstrániť buď umytím octom, či roztokom vody a kyseliny citrónovej. Ak by bola vrstva kameňa väčšia, potom do misy nalejte pokojne celý liter octu a nechajte pôsobiť. Účinné sú aj čističe s kyselinou citrónovou, ktoré sú viac koncentrované. Dobrý fígľom je pracovať s teplým octom, ktorý je účinnejší. Pozor naopak na prípravky s kyselinou soľnou alebo chlórnanom sodným, ktoré môžu podľa odborníkov naleptať povrch glazúry, teda spôsobiť do budúcna jednoduchšie usadzovanie vodného kameňa na nerovnom povrchu, zvlášť keď ich necháte pôsobiť napríklad cez noc.

Práčka a umývačka

Pokiaľ máte tvrdú vodu, chce to prevenciu a používanie zmäkčovače do umývačky, a tiež pravidelné odvápňovanie práčky. Napríklad tak, že do bubna práčky nalejete liter octu a necháte bez bielizne prebehnúť prací cyklus s teplotou minimálne 60 ° C, najlepšie ale 90 stupňov.

Škáry a dlaždice

Aj na nich sa vodný kameň môže usadzovať, ale aj tu je možné použiť domáci univerzálny prostriedok, ktorý vyrobíte tak, že zmiešate 1 diel octu, 1 diel vody, pol dielu citrónovej šťavy a dáte do rozprašovača. Dajte ale pozor, aby ste ním nenastriekali chrómové povrchy – a keď, tak ho nenechajte dlho pôsobiť, ale dobre ho zmyte.

S vodným kameňom vám pomôžu aj niektoré prípravky, ktoré ponúka bežná obchodná sieť. Pri ich výbere by ste si mali vždy prečítať, na ktoré materiály sa hodia a ako s nimi nakladať z hľadiska bezpečnosti. ..

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané