Zbavte sa otravných komárov

Zdieľať
Zbavte sa otravných komárov
Zbavte sa otravných komárov Foto: www.gettyimages.com

Leto so sebou prináša krásne teplé počasie, ale s ním bohužiaľ aj veľa protivného hmyzu. Medzi ten najagresívnejší patria komáre, ktoré nám dokážu veľmi znepríjemniť večery i noci.

Dá sa proti nim naozaj účinne bojovať?

Komárie bodnutie väčšinou síce nie je nebezpečné, ale nikto z nás iste nestojí o červené a dlho svrbivé vyrážky na koži. Niektorí z nás však mávajú na bodnutie alergiu, takže z nevinného malého pupienka sa môžu na koži vytvoriť veľmi bolestivé červené fľaky alebo hrče, nehovoriac o ďalších alergických reakciách, ako sú problémy s dýchaním, opuchy na tele a iné. Vo veľmi závažných prípadoch môžu byť komáre tiež prenášačmi rôznych ochorení, ku ktorým napríklad patrí lymská borelióza..

Chémia je klasika..

Chemické postreky, ktoré používame na oblečenie, keď ideme do lesa alebo aj len večer na prechádzku, sú stávka na istotu. Táto „vôňa“ komárov spoľahlivo odradí. Rôzne spreje môžeme používať tiež na stany či batožinu, na obuv atď. V domácnosti sú chemické prostriedky využívané najmä ako náplne do elektrických repelentov, a to buď v tekutej podobe, alebo ako výmenné vankúšiky. Chemická látka sa postupne uvoľňuje do vzduchu (najčastejšie používame odpudzovače počas večera a noci), takže komáre odpudzujú po celú dobu, kedy je prístroj zapnutý v elektrine. Nevýhodou chemických repelentov je to, že látky z nich vypúšťanej vdychujeme aj my (hoci v malom množstve a väčšina z nás ich vôbec necíti) a tiež naše deti či maznáčikovia.

Ultrazvuk nepočujeme, ale komáre áno

Prístroje založené na vysokofrekvenčných vlnách, teda takých zvukoch, ktoré sú pre ľudské ucho nezachytané, zatiaľ čo pre komáre neznesiteľné, sú skvelou voľbou. Prístroje môžeme zapojiť do elektriny, ale fungujú aj na baterky, takže nie je problém ich prenášať a využívať kdekoľvek, napríklad pod stanom alebo v záhradnom altánku pri večernom grilovaní. Ich výhodou je úplná tichosť, pretože ľudské ucho nie je na takú vlnovú dĺžku nastavené, aby zvuk začula, jednak to, že sú úplne neškodlivé pre deti a zvieratá. V súčasnej dobe dokonca existujú programy, ktoré si jednoducho môžeme nainštalovať do počítača či chytrého telefónu, a tieto programy dokážu vysokofrekvenčné zvuky vydávať, takže ochranného pomocníka máte vždy pri ruke.

UV žiarenie je spoľahlivým zabijakom

Elektrické prístroje nemusia fungovať len ako odpudzovače. Špeciálne lapače sú určené na to, že na UV žiarenie nalákajú nepríjemný hmyz, ktorý potom elektrický prúd usmrtí. Jedná sa o veľmi účinnú pomôcku, ktorá je tichá, nie je u nej potrebné meniť žiadne náplne, ako napríklad u chemických repelentov, jediné, čo potrebuje, je napojenie na elektrický prúd. Čo sa týka bezpečnosti, nie je nutné sa jej vôbec obávať, lebo lapač hmyzu (respektíve samotná elektróda) ​​je ukrytý za špeciálnu mriežkou, skrz ktorú nemôže dieťa prestrčiť prsty alebo zviera labku či ňufák. Mriežkami je veľmi drobné, prehľadá ním iba malý hmyz.

Mechanickú ochranu nepodceňujme

Do tejto kategórie patria moskytiéry, ktoré možno využiť jednak ako siete okolo postelí, na kočíky pre deti či ďalšie predmety, ale aj ako pevné siete slúžiace ako výplety okien či dverí. Tieto siete si môžete jednak vyrobiť sami, jednak si ich môžete nechať zhotoviť na mieru od rôznych firiem, čo je veľmi šikovné, ak máte napríklad dvere alebo okná neštandardných veľkostí či zvláštnych tvarov. Moskytiéry sú veľmi praktické a hlavne v lokalitách s vyšším výskytom hmyzu (a najmä komárov), ako sú oblasti pri vodných plôch, v blízkosti lesov atď., Sa rozhodne oplatia.

Keď ideme prírodnou cestou …

Komáre veľmi priťahuje oxid uhličitý, ktorý vydychujeme, ale tiež im veľmi „vonia“ náš pot a naša prirodzená vôňa tela. Čo keď im ale ponúkneme vône, ktoré voňajú nám, avšak pre nich lákavé nie sú? Možností je veľa. Môžeme využiť aromalampy alebo len na misky pri oknách nakvapkať vonné oleje s prímesou citrusov, citrónovej trávy, eukalyptu, levandule alebo ihličnatých stromov. Alebo do misky naliať trochu octu, ktorý je zároveň skvelou dezinfekciou vzduchu. Bohužiaľ dlhodobo by nám jeho vôňa skôr vadila, ale pre okamžitý efekt ho rozhodne odporúčame.

Ďalšou možnosťou je napríklad pestovanie vonných rastlín v kvetináčoch pri oknách. Skvele sa hodí levanduľa, rozmarín, mäta a medovka, ale aj citrónová tráva, muškáty alebo aksamietnice. Silnú arómu týchto rastlín komármi úplne spoľahlivo odradí. Pre umocnenie efektu môžeme medovku, mätu či levanduľu nasušiť a v bavlnených či plátených vrecúškach vložiť pod vankúš alebo zavesiť nad posteľ.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané