Zázračný rymovník oceníte hlavne na jeseň

Zdieľať
Rymovník

Ešte nemáte doma rymovník? To je chyba. Jeseň je totiž obdobie, kedy najčastejšie prepukajú virózy sprevádzané nádchou.

Práve v takýchto prípadoch sa vám bude hodiť spoľahlivá prvá pomoc.

Rymovník
https://www.gettyimages.com/

Môžete sa s ňou stretnúť pod názvom kubánske oregano, španielsky tymián či mexický eukalyptus.

Pôvodne pochádzal snáď z ďalekej Austrálie, v posledných rokoch udomácnil takmer po celom svete. Túto vytrvalú rastlinku spoznáte podľa dužinatej skladby tela, je šťavnatá a má silnú, ale napriek tomu krehkú stonku.

Listy sú po okrajoch zúbkovité a na povrchu majú jemné chĺpky, akoby boli plyšové. Keď ich pošúchate medzi prstami, ucítite výraznú vôňu, pripomínajúcu oregano.

Inhalujte jeho vôňu

V tradičnej čínskej medicíne má svoje nezastupiteľné miesto už po celé stáročia.

Ide totiž o bylinku bohatú na vitamíny, minerály a veľa ďalších prospešných látok, ktoré z nej robia rastlinu podporujúcu zdravý život. Akonáhle na sebe ucítite prvé príznaky prechladnutia, môžete ľahko využiť rymovník ako prvú pomoc tak, že rozotriete v prstoch niekoľko listov rymovníku a inhalujete ich vôňu.

Uvoľňuje dýchacie cesty

Je tiež možné šťavu z rozlomeného listu jemne natrieť pod nos, prípadne rozdrvené listy zabaliť do vreckovky a nosiť pri sebe. Takisto sa odporúča, aby astmatici a ľudia s dýchacími ťažkosťami pestovali rýmovník priamo v spálni, pretože má schopnosť uvoľňovať dýchacie cesty.

Ďalším a veľmi častým spôsobom užívania rymovníku je čaj. Ten si pripravíte úplne jednoducho tak, že vložíte 1 až 3 čerstvé lístky rýmovníku do šálky horúcej vody a necháte asi 3 minúty lúhovať.

Čaj je vhodné piť teplý, aby sa podporili jeho účinky. Tento čaj tiež dobre funguje pri astme, pri žalúdočných ťažkostiach a vysokom krvnom tlaku.

Tíši bolesť a urýchľuje hojenie

Osvedčil sa aj pri drobných poraneniach, ako sú odreniny, štípance a popáleniny. Spoľahlivo upokojí bolesť a urýchľuje proces hojenia. Ocenia ho aj ľudia, ktorí trpia na ekzémy, lupienku, mykózu na koži alebo len podráždením kože. Stačí, keď si budú jeho šťavou pravidelne potierať postihnuté miesto. Celkom iste sa čoskoro dostaví úľava.

Vyskúšajte si výrobu sirupu a masti z rýmovníku

Ak sa pustíte do výroby sirupu, navrstvite do veľkých pohárov s uzáverom rozdrvené listy rymovníku, ktoré silne presypte cukrom. Striedajte jednotlivé vrstvy a vždy starostlivo utlačte.

Skončiť musíte cukrom. Potom pohár pevne uzavrite a postavte na svetlé miesto. Približne za 3 týždne sa vám vytvorí hustý sirup, ktorý je potrebné precediť a uchovávať v chlade. Pri ťažkostiach užívajte 1 čajovú lyžičku denne. Zvládli ste výrobu domáceho sirupu?

Tak to si môžete doma pripraviť aj masť.

Budete potrebovať iba 20 – 30 stredných lístkov rýmovníku a tuk, ako je domáce sadlo alebo kokosový olej. Ten zvoľna rozohrejte a vložte do neho rymovníkové lístky. Nechajte cez noc lúhovať. Druhý deň znova rozohrejte, opatrne zceďte a nalejte do pripravených nádobiek.

Skladujte v chlade. Masť je tiež vhodná na premazávanie hrudníka pri ťažkostiach s prieduškami, pri ľahkých popáleninách alebo kožných zraneniach.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané