Zemiaky je naša jednoduchá plodina, ktorá je v kuchyni tak bežná, že ju prehliadame. Zemiaky skrývajú neuveriteľné benefity, ktoré by ste určite nemali podceňovať. Zistite ako môžete vyťažiť čo najviac zo zemiakov nielen na tanieri, ale aj vo vašej domácej lekárničke.
Na skladovanie zemiakov potrebujeme veľké a suché skladovacie priestory. Pokiaľ máte vlhké miestnosti, pomôžte si umiestnením jednej alebo niekoľkých misiek naplnených soľou. Tá prijíma vlhkosť z okolia. Na druhej strane nie sú vhodné príliš teplé a suché priestory. Proti vlhkosti a teplu pomôžu vedierka vody alebo obyčajné tehly, rozmiestnené na podlahe.
Z kadiaľ pochádzajú?
Hovorí sa, že zemiaky priviezol Krištof Kolumbus. Zemiaky pochádzajú zo západnej časti Južnej Ameriky. Dobyvatelia a moreplavci sa so zemiakmi stretli v prvej tretine 16. storočia v dnešnom Peru. Inkovia z nich pripravovali polievku a chlieb, a taktiež ich sušili.
Nutričné hodnoty
Zemiaky nás zasýtia najviac. Obsahujú 80% vody, sacharidy, vlákninu a bielkoviny. Zemiaky sú bohaté na antioxidanty a sú zdrojom vitamínov, minerálnych látok.
Uvarené neobsahujú skoro žiadny tuk. Pri vyprážaní sa energetická hodnota zvyšuje.
Ako je to so skladovaním?
Zemiaky pred uložením do pivnice dôkladne preberieme. Tie ktoré sú porušené, neskladujte ich, ale požite ich na rýchle varenie. Zemiaky nenechávajte spolu na kope vyššej ako osemdesiat centimetrov. To podporuje hnilobné procesy. Najlepšie je, keď uložíte zemiaky do debien s odvetrávaním. Uzavretá debna na skladovanie zemiakov je nevhodná.
Správne skladovanie zemiakov je v chlade, teplota nesmie byť nižšia ako 4 °C. Pri nižšej teplote než 4 stupne môžu byť zemiaky sladké. Zabráňte skladovaniu pred svetlom, začnú klíčiť.
Dôležitá je odroda, tvar už nie
Najlepšie konzumné odrody zemiakov sú tie, ktoré majú hnedú šupku a krásne žltú dužinu. Zemiaky s červenou šupkou a bielou dužninou považujeme za menej kvalitné, a ľudia ich skôr používajú na kŕmenie zvierat.
Ideálne zemiaky sú podlhovasté a pekne oválne. Guľaté nie sú príliš sympatické. Pokiaľ veľmi často varíte, hodia sa vám zemiaky z viacerých tipov.
Rady od našich babičiek
Ak vám hnije ovocie či zelenina, pomôžu vám listy papradia, tými vystelieme police, kde máte uložené zemiaky. Medzi papraď a zeleninu položíme hodvábny papier, pretože šťava z papradia je jedovatá. Ovocie a zeleninu nikdy neukladáme spolu. Môže to mať vplyv na chuť. Dokonca niektoré odrody jabĺk zvýšujú ich klíčivosť . Jablká uvoľňujú etylénový plyn, ktorý zrýchľuje zrenie a tým spôsobuje ich klíčenie.
Šťava zo surového zemiaka má zvláštnu schopnosť. Pomáha na tráviacu sústavu, pomáha kŕčom a má preháňavé vlastnosti. Zemiaky pomáhajú aj na ekzémy, pri reumatizme, na umývanie rán.
Ak kupujete skoré zemiaky, okamžite ich spotrebujte. Nebývajú označené a majú ľahkú šupku. Ak sú zemiaky, ktoré ste kúpili, poškodené, zelené, hnilé, vyhoďte ich. Ak si to všimnete pri kúpe, ihneď ich vráťte. Ani naklíčené zemiaky nekupujte.
Zemiaky nie sú len obyčajnou prílohou. Sú neoceniteľným pomocníkom v domácnosti. Správny výber môže ovplyvniť kvalitu a dĺžku ich využitia.