Objavte, ako vám môže extrémny chlad v kryokomore poskytnúť nečakané zdravotné výhody. Od regenerácie svalov až po zlepšenie psychického stavu, ponorte sa do sveta nízkych teplôt a zistite, prečo by ste mali dať tejto terapii šancu.
Terapia chladom môže zachrániť vaše zdravie
Nemusíte sa vybrať do arktických oblastí, aby ste zažili extrémne nízke teploty; stačí, keď navštívite kryokomoru. Ako môžu teploty poklesnúť viac ako 100 stupňov pod nulu prospieť vášmu zdraviu?
Hoci sa často hovorí, že každý extrém je škodlivý, nie vždy to platí. Stačí, keď si spomenieme na horúčavy v saune, kde teploty dosahujú takmer sto stupňov nad nulou. Na druhej strane spektra sa nachádza kryokomora, ktorá využíva terapeutické účinky extrémneho chladu.
Kto by mal kryoterapiu vyskúšať?
Kryokomora je vhodná pre ľudí, ktorí sú vo všeobecnosti zdraví – napríklad môže pomôcť pri liečbe artritídy, rehabilitácii po zraneniach, bolestiach kĺbov a podobne. Prevádzkovatelia kryokomory sa pred vstupom vždy opýtajú na váš zdravotný stav. Vstup nie je povolený ľuďom so srdcovocievnymi ochoreniami, malígnymi nádormi, alergiou na chlad alebo klaustrofóbiou. Ak vám nič nebráni navštíviť kryokomoru, pripravte sa na jedinečný zážitok.
Pred vstupom
Terapia sa absolvuje v spodnom prádle, tielku a šortkách (alebo legínach), a vyžaduje sa aj čelenka, rukavice, rúško a ponožky. Pred vstupom je potrebné odložiť všetky osobné predmety, vrátane make-upu či okuliarov. V kryokomore sa vyhýbajte treniu pokožky rukami, aby nedošlo k podráždeniu. Skákanie na mieste alebo pomalé drepovanie však nie je problém.
Ako prebieha terapia
Terapia začína približne polminútovou adaptačnou fázou v predkomore s teplotou okolo -70 až -80 °C. Následne prejdete do hlavnej komory, kde teplota dosahuje -120 až -130 °C. Tu strávite zhruba 3 minúty. Ak by ste extrémny chlad nezvládli, môžete kryokomoru kedykoľvek opustiť.
Po terapii sa vrátite do normálneho teplotného prostredia, čo je spojené s prehriatím organizmu, napríklad cvičením na rotopede, behom na bežeckom páse alebo veslovaním na trenažéri, v závislosti od vybavenosti zariadenia.
Prečo to skúsiť?
„Kryoterapia môže celkovo regenerovať svaly, kĺby a pohybový aparát, čo vedie k lepšej fyzickej aj psychickej pohode. Spúšťa uvoľňovanie endorfínov, podporuje tvorbu kolagénu, čo zlepšuje elasticitu pokožky, a stimuláciou bielej krvi zvyšuje obranyschopnosť tela. Navyše, urýchľuje metabolizmus, čo môže napomôcť pri redukcii váhy. A nakoniec, zlepší sa vaša nálada, pretože prekonáte samých seba. Ako pri všetkom, čo robíte pre svoje zdravie, dôležitá je pravidelnosť. Preto je odporúčané absolvovať terapie niekoľkokrát do roka,“ hovorí Václav Rázl z fitcentra Gymstory v Prahe.