Viete, že liečivý zázrak môže rásť priamo vo vašej záhrade alebo dokonca pri ceste? Skorocel kopinatý, rastlina, ktorá je často prehliadaná, skrýva v sebe neuveriteľné protizápalové účinky a liečivé schopnosti, ktoré už veľmi dávno využívali naši predkovia. Tento zelený poklad je nielen prostriedkom na hojenie rán, ale aj veľmi účinným pomocníkom pri problémoch dýchacích ťažkostí a mnohých ďalších ochorení. Poďme sa pozrieť, prečo by ste mali mať skorocel kopinatý určite vo svojej domácej lekárničke.
Skorocel kopijovitý je prírodný liečiteľ, ktorý podporuje naše zdravie. Či ho využijete na čerstvé obklady, alebo si z neho pripravíte liečivý čaj či sirup, jeho účinky vás neskutočne prekvapia. Objavme silu, ktorú nám ponúka, vychutnajte si jeho benefity, ktoré nám poskytuje už stáročia.
Skorocel kopijovitý (Plantago lanceolata)
Už starovekí lekári ho poznali a používali ho pri ochoreniach dýchacích ciest. Používa sa najmä pri veľmi silnom zahlienení, kašli, či astme. Je súčasťou bylinných čajových zmesí, ktoré pomáhajú pri chrípke. Používa sa aj na liečbu zápalových procesov v črevách i na žalúdočné vredy. Prečisťuje nám krv, pľúca a žalúdok.
Listy skorocela sa zbierajú od jari do augusta až do septembra za suchého počasia. Sušia sa na vzdušnom mieste, v tenkej vrstve na slnku, v rúre či sušičke pri teplote do 40 °C. Listy by nemali sčernieť ani sa zapariť.
Obklady z listov skorocelu
- Čerstvo roztlačené listy skorocelu boli obľúbeným prostriedkom na rany. Vkladali sa do topánok ako prostriedok proti odretým nohám a pľuzgierom.
- Roztlačené čerstvé listy pomáhajú pri hojení zapálených rán a spálenín, pri bodnutí hmyzom.
- Čerstvé listy pripravujeme tak, že ich umyjeme, aby sme znížili riziko infekcie, a valčekom ich rozvaľkáme na kašu. Prikladáme ich na postihnuté miesto, zakryjeme mikroténovým sáčkom a zaviažeme.
Proti bronchitíde pomôže čaj
- Do šálky so studenou vodou dáme plátok citróna a plnú lyžičku cukru.
- Privedieme do varu a necháme ho 4-krát až 5-krát vzkypieť.
- Odstavíme, do horúcej vody vsypeme plnú lyžičku zmesi sušených listov zo skorocelu a do nich prihodíme ešte vňate materinej dúšky.
- Tieto bylinky necháme niekoľko minút lúhovať.
- Scedíme a čaj pijeme teplý.
- Ak máte ťažší priebeh choroby, tento čaj pripravujeme aj viac krát za deň.
Skorocelový sirup
- Tento sirup získame zo štyroch hrstí skorocelových listov, ktoré pomelieme na mäsovom mlynčeku.
- Do kaše pridáme trochu vody, 300 g cukru a 250 g medu.
- Za stáleho miešania varíme na miernom ohni, až vznikne zahustená tekutina, ktorú ešte horúcu nalejeme do fliaš.
- Po vychladnutí uložíme do chladničky.
Či trpíte bežným nachladnutím, alebo potrebujete prvú pomoc pri malých poraneniach,či hľadáte prírodné riešenie na podporu imunity, skorocel kopijovitý je pravou voľbou. Je to neoceniteľný pomocník v každej domácnosti. Prečo nevyužiť to, čo nám matka príroda ponúka?