Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Závažné zistenie o ľuďoch, ktorí prekonali COVID-19: Až tretina z nich trpí týmito problémami

reklama:

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

www.gettyimages.com

Každému tretiemu z viac ako 230 000 skúmaných pacientov, ktorí prekonali COVID-19, boli do šiestich mesiacov diagnostikované neurologické či psychiatrické problémy, uvádza štúdia uverejnená v odbornom časopise The Lancet Psychiatry …

Ide zatiaľ o najrozsiahlejší výskum vplyvu covidu na mentálne zdravie. Autori štúdie analyzovali elektronické zdravotné záznamy 236 3979 pacientov po covide-19, väčšinou Američanov, a zistili, že diagnózu jedného zo štrnástich častých neurologických či psychiatrických ochorení dostalo 34 percent z nich. V kontrolnej skupine vedci skúmali pacientov, ktorí prekonali chrípku a respiračné ochorenia. Najčastejším problémom, ktorý bol pozorovaný u 17 percent osôb po covide, boli úzkosti, u 14 percent sa vyskytli afektívne poruchy. V priemere menej časté u skúmanej vzorky ľudí bolo krvácanie do mozgu (0,6 percenta), cievna mozgová príhoda (2,1 percenta) a demencie (0,7 percenta skúmaných). Ich výskyt bol ale vyššie u ľudí, ktorí mali ťažký priebeh. Mozgová príhoda bola diagnostikovaná siedmim percentám pacientov, ktorí boli hospitalizovaní na jednotkách intenzívnej starostlivosti a demencie takmer dvom percentám z nich.

„Výsledky nášho výskumu ukazujú, že ochorenie mozgu a psychické problémy sú častejšie po prekonaní covidu-19 než po chrípke a respiračných infekciách,“ konštatoval Max Taquet, psychiater z Univerzity v Oxforde, ktorý sa podieľal na vedení štúdie. Upresnil, že nedokázala určiť, ktoré biologické alebo psychologické mechanizmy konkrétne za vyšším výskytom ťažkostí stojí, a zdôraznil, že je potrebné ešte ďalšie skúmanie príčin, aby im bolo možné predchádzať.

Problémy ako úzkosti môžu byť spôsobené stresom zažívania pri ochorení alebo hospitalizáciu, zatiaľ čo cievna mozgová príhoda či demencie by mohli súvisieť s biologickým vplyvom samotného vírusu alebo reakciou tela na infekciu, uviedli podľa BBC výskumníci. Hoci pre jednotlivca je riziko väčšiny spomínaných ochorení či problémov malé, vplyv na celú populáciu by mohol byť kvôli rozsahu pádom covidu značný, varoval ďalšie spoluautor výskumu Paul Harrison.

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 9. apríla 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.