Stať sa ženou podobných „kvalít“ ako bola Kleopatra, Nefertiti a mnohé ďalšie ženské legendy, ktorých kráse a múdrosti sú zasvätené celé tony kníh, je skutočne veľká drina.
Egypt – kolíska kozmetiky
V Egypte vznikla prvá kozmetika ako taká a ženy tu začali používať prvý make-up, ktorý neodmysliteľne patrí k dnešnej dobe skrášľovania“. Slovo „kozmetika“ pochádza z gréckeho výrazu „kozmos“, čo označuje „krásu“ a „harmóniu“. Ľudia v staroveku, ktorí mali k prírode a vesmíru oveľa bližšie ako my, zdobili svoje telá a tváre výraznými farbami, čím vytvárali krásu a harmóniu.
K čomu používali kozmetiku?
Kozmetika predtým slúžila nielen ako prostriedok na získanie oslnivého vzhľadu, ale aj ako „pomôcka“ pri príležitosti rôznych magických rituálov. Sýto farebnú kozmetiku nanášali na tvár vo veľkých vrstvách pred súbojom, aby svojim vzhľadom vystrašili svojich protivníkov.
Kozmetickým úpravám sa nevyhli ani obrazy posvätných zvierat
Láska Egypťanov ku kozmetike bola tak veľká, že obrazom posvätných zvierat v chrámoch (kobrám, krokodílom, mačkám, býkom) okolo očí pomocou Fosforujúcich farieb kreslili kruhy a na miesta zreničiek im dávali blýskavé kvapky krištáľu. Tým ich oči získali na hypnotických účinkoch – preto staroveké egyptské obrazy do dnešnej doby priťahujú toľko pozornosti.
Zaujímavé fakty
Veľkou zaujímavosťou je, že v staroveku sa rovnakou mierou opisovali ženy aj muži. Muži kozmetiku používali najmä za tým účelom, aby využili jej magického účinku. Pre Egypťanky bola starostlivosť o zovňajšok prioritnou záležitosťou. Farbili si vlasy, líčili si riasy, obočie, nechty aj pery, používali púder aj lícenku a vytvárali si pôsobivé účesy.
Predtým bolo nemysliteľné, aby sa žena neupravovala. Musela byť nalíčená, upravená a krásne oblečená nielen medzi ľuďmi, ale aj v domácom prostredí.
Vo stаroveku boli veľmi populárne bieliace prostriedky, ktoré boli používané najmä na oblasť tváre. Dokonca sa zistilo, že Kleopatra, aby si udržala nežnú a svetlú kožu, používala masť, ktorá bola vytvorená kombináciou krokodílieho trusu a bielidla.
Staroveké ženy skrášľovali svoje nechty tak, že ich maľovali na purpurovo, špeciálnymi černidlami predlžovali obočie a riasy a vlasy farbili rastlinnou farbou – henou.
Egypťanky preferovali pri farbení vlasov čiernu farbu s nádychom do červena alebo modra. Líčenie pleti a pier nebolo bežné. Pri slávnostných príležitostiach však používali rúž na pery a na tvár perleťový púder,
Už v starovekom Egypte sa zo sušených listov rastliny aloe vera vyrábal špeciálny púder, ktorý sa nanášal na okolie očí, čo im malo dodávať zvláštny lesk. Gréci a Rimania boli presvedčení, že gél z aloe účinne predchádza vypadávaniu vlasov. Obyvatelia Afriky používali dužinu z listov aloe na umývanie tela a vlasov. Vďaka tomu bola ich pokožka lesklá a pružná dokonca vo vyššom veku.