Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zaujímavé fakty o ekzéme

reklama:

Ekzémy sú jedny z najčastejších problémov, ktoré sa môžu týkať práve vašej pokožky.

Atopic dermatitis 3shutterstock_530454109.jpg

Ekzém je dnes bežnejší než kedykoľvek predtým

Dnes existuje oveľa viac ľudí, ktorí trpia ekzémom než kedykoľvek predtým. Je to preto, že vedci veria, že existuje priama súvislosť medzi zdravotnými problémami rodičov v tejto oblasti a ich deťmi. Rodičia, ktorí trpia alergiami, astmou alebo ekzémom, veľmi pravdepodobne odovzdajú podobné vlastnosti aj svojim deťom. Aj deti dnes trávia veľa času doma a neprichádza tak do styku s rôznymi vecami v prírode. Sú tak na ne viac hákliví.

Vyhýbajte sa chladu

Ľudia, ktorí žijú v teplejších klimatických podmienkach, sú v skutočnosti majú menšiu pravdepodobnosť, že budú mať túto poruchu kože. Ekzém môže postihnúť každého, kto žije kdekoľvek, ale štatisticky je častejšia v demografickej populácii, ktorá pravidelne žije v chladnejších klimatických podmienok.

Je to vec potravinárstva a potravín všeobecne

V skutočnosti existujú určité špecifické potraviny, ktoré môžu zhoršiť výskyt ekzému. Všetkým mliečnym výrobkom je potrebné sa vyhnúť, ak sa na tele vyskytne ohnisko ekzému. Orechy a kôrovce môžu tiež prispieť k tomuto problému. Niekedy je jedlo dôležitejšie ako ekzém samotný.

Rôzne druhy ekzémov

Existuje mnoho druhov ekzémov a ochorení. Preto sa odporúča navštíviť dermatológa.

Odborníci hovoria, že 15% malých detí trpí atopickým ekzémom. A to častejšie v mestských oblastiach ako na vidieku. Dôvody sú nejasné.
Ekzém, astma a senná nádcha spolu úzko súvisia. Všetky majú atopické podmienky so silným rodinným základom. Odhaduje sa, že približne 50% detí s ekzémom bude mať astmu alebo sennú nádchu.
Za posledných 30 rokov sa počet ľudí s ekzémom zdvojnásobil.

Stres môže ekzém zhoršovať.

Asi u 90% pacientov sa ekzém rozvíja ešte pred dosiahnutím veku piatich rokov.
Štúdie ukázali, že laurylsulfát sodný (SLS) , ktorý je bežným detergentom používaným v sprchových géloch a iných kozmetických prípravkoch, môže zvýšiť priepustnosť prirodzenej ochrannej bariéry zdravej pokožky a spôsobiť podráždenie. Podľa výskumníkov by tento účinok bol ešte výraznejší u pacientov s ekzémom.
Koža, ktorá je červená a zapálená, nemusí byť nutne ekzémom. Všeobecne povedané, musí byť prítomná svrbitelnosť, ktorá indikuje stav ekzému.
Ľudia, ktorí majú ekzém, majú prítomnosť určitých génov, ktoré ich predurčujú k tomuto problému.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 9. novembra 2017

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.