Zatočte s popraskanou kožou

Zdieľať
Shutterstock_545971762 1000x675.jpg

Môže sa jednať o bežný problém, ale aj príznak závažného ochorenia. Poradíme, ako sa o kožu starať a kedy už je nutné navštíviť lekára.
Na stav kože sa podpisuje:

Shutterstock_545971762 1000x675.jpg

Vek– S pribúdajúcim vekom stráca pokožka svoju pružnosť. Často je hrubšia a suchá, môže dochádzať k vzniku jej trhlín.
Životné prostredie– Napríklad v zime má koža tendenciu vysychať. Je to spôsobené vnútorným vykurovaním, ktoré vedie k extrémne suchému vzduchu s nízkou vlhkosťou. Takto vzniknutá suchá pokožka je opäť veľmi náchylná k tvorbe prasklín.
Strava.- Pre udržanie zdravej kože je rozhodujúci príjem niektorých vitamínov a minerálov, najmä vitamínu C, E a selénu. Zloženie prijímaných tukov je potrebné doplniť o omega-3 mastné kyseliny. Nie je možné zabúdať ani na dostatočný pitný režim zamedzujúci vysychaniu pokožky.
Hygiena-  Dlhé teplé kúpele pokožku vysušujú. K pravidelnej hygiene využívajte jemné mydlo, ktoré pokožku zbytočne nedráždi.
Zdravotné ťažkosti-  Rad diagnóz môže priamo alebo nepriamo spôsobiť suchú a popraskanú kožu. Medzi najbežnejšie patrí atopický ekzém, lupienka, ochorenie štítnej žľazy, diabetická neuropatia či niektoré choroby obličiek.

Ak je pokožka vysušená , existuje niekoľko spôsobov, ako ju vrátiť do formy.

Zvláčňujúce kúpele

Do vody pridávajte mandľový alebo avokádový olej. Ak už máte veľmi suchú, popraskanú pokožku použite kukui olej, ktorý je na poškodenú suchú pokožku ako stvorený . Je však dôležité, aby kúpeľ netrval dlhšie ako 10 minút a nebola moc teplá voda. Účinné sú aj ovsené vločky, ktoré pokožku zvláčnia.
Premasťovanie

Ak máte suchú a popraskanú pokožku, denne ju premazávajte mastnými krémami. V tvári s nimi ale zaobchádzajte opatrne, ich použitie môže viesť k upchatiu pórov alebo vzniku akné.
Ak trpíte popraskanou pokožkou, príliš časté pemzovanie a peeling pre vás nie sú vhodné. Môžete si kvôli nim privodiť drobné poranenia a trhliny.

Aj tieto bylinky vám pomôžu 

borák lekársky
Pagaštan , Jojoba
Kakaovník , Konope
Ochmet

Kedy vyhľadať lekára?
Keď sa problémy s pokožkou vlečú príliš dlho a nie ste schopní sa ich zbaviť, je vhodné poradiť sa s kožným lekárom. Rovnako ak sú trhliny kože hlboké a krvácajú alebo javia známky infekcie. Pozorní k svojej pokožke by mali byť aj pacienti s chorobami obličiek, štítnej žľazy alebo s cukrovkou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané