Poletuje okolo, lezie do jedla a keď sa cíti v ohrození, bráni sa žihadlom. Rozhodne vás od nej nečaká nič príjemné.
Je veľa spôsobov, ako otravné osy zo záhrady vypudiť ..
Osie bodnutie je bolestivé, miesto vpichu svrbí a opúcha. Ak máte v rodine alergika, je situácia ešte vážnejšia, reakcie na žihadlo sú často dramatickejšie a v niektorých prípadoch ohrozuje aj život postihnutej osoby. Využite niektorý z účinných a lacných trikov, ktoré osy odpudí z vašej blízkosti. Alebo na ne nastražte jednoduchú a účinnú pasť.
Leto bez žihadla
K letnej pohode patrí posedenie na záhrade, studený nápoj a nejaká dobrota k tomu. Sladké limonády a ovocie, ale aj pochúťky z grilu prilákajú niekedy aj nepozvaných návštevníkov, okrem iného otravné osy. Preto nenechávajte na stole nezakryté krčahy sa sladkým nápojom, použité poháre čo najskôr upratujte a všetko jedlo schovajte do uzatvárateľných nádob, pod poklop alebo sieťku proti hmyzu. Všetko čo na stole zostalo odneste, nenechávajte zvyšky na tanieri a umyte stôl. Než niečo vložíte do úst, vždy sústo skontrolujte. Osy sú tak drzé, že pokojne začnú ochutnávať šunku z chlebíka, ktorý držíte v ruke. Pozornosť venujte tiež nápojom, zatúlanú osu v tmavej fľaši s pivom ľahko prehliadnete. Keď už sa dotieravý hmyz na záhradke objaví, snažte sa zachovať pokoj a neodháňať ich mávaním a poskakovaním. Osu takýmto správaním skôr podráždite.
Odpudzovače
Pre väčší pokoj a pohodu možno na záhradku a do blízkosti jedálenského stola umiestniť odpudzovače na osy. Využiť sa dajú samozrejme najrôznejšie chemické prostriedky, vystačíte si ale aj s čisto prírodnými produktami, ktoré osám nevoňajú. Pripravte si menšie drievka, napríklad od nanukov. Navlhčite ich vodou a potrite pálivým korením alebo mletým cesnakom. Drievka rozvešajte na stromy a kríky. Proti osám skvele zaberajú aj ďalšie prírodné prostriedky. Nielen proti osám, ale aj proti ďalším druhom otravného hmyzu zaberie miska s klinčekovým olejom. Dajte do malého hrnca päť lyžíc oleja a dvadsať kusov klinčekov, zahrejte. Misku s vychladnutým olejom potom položte na stôl alebo na okno, jednoducho všade, kadiaľ sa hmyz do vašej blízkosti dostáva. Podobné odpuzovadlo vyrobíte aj voľným vylúhovaním klinčekov vo vode. V lete ale taký prípravok rýchlejšie vysychá, preto musíte vodu priebežne dolievať. Dobre funguje aj aróma lampa s citronelovým olejom či citrónová sviečka, nastrúhaná kôra z citróna premiešaná s drvenými klinčekmi alebo celý citrón prepichnutý klinčekmi. Osy odoženie aj intenzívna arómu bazalky, stačí ju vysádzať na záhony alebo umiestniť v kvetináči na stôl.
Osvedčená pasca
Riešiť problémy s osami pomôže aj domáci lapač ôs. Vyrobíte ho rýchlo a lacno z vecí, ktoré nájdete doma. Potrebujete iba prázdnu plastovú fľašu, ostrý nôž, kancelársku zošívačku alebo izolepou. Hornú tretinu fľaše opatrne odrežte, otočte a zasuňte hrdlom napred späť do fľaše. Pomocou svoriek alebo izolepy obe časti spojte. Podobnú pascu vyrobíte aj z dvoch alebo viacerých fliaš, z jednej odrežete vrchnú časť, do boku druhej vyrobte otvor a pripevnite. Dovnútra pasce nalejte vhodné lákadlo, veľmi dobre funguje roztok vody, cukru a octu, zvyšky limonády alebo voda s trochou marmelády. Pascu nechajte stáť napríklad na parapete alebo pod stromom v záhrade. Hotový lapač ešte môžete doplniť o dva otvory, ktorými pretiahnete povrázok. Vďaka tomu ho potom možno zavesiť kdekoľvek na okno alebo na konáre. Raz, dvakrát za týždeň pascu skontrolujte