Zatočte s nádchou vďaka týmto trikom

Zdieľať
Tipy pre nádchu

Pomôžu vám bylinky, kombinované s teplými kúpeľmi alebo zábalmi.

Prečítajte si tie najlepšie tipy pre nádchu!

Tipy pre nádchu
https://www.gettyimages.com

Klobúk dole pred harmančekom

Ak nie ste na harmanček pravý (Matricaria chamomilla, synonymum Matricaria recutita) alergickí, mali by ste ho mať doma po kilách. Doslova. Akonáhle sa totiž u vás začne hlásiť prechladnutie, doprajte si harmančekový čaj. Stačí lyžica, preliata horúcu vodu, ktorú necháte 10 minút lúhovať a vypijete. Najlepšie s medom a 3x denne. Avšak na nádchu sa priamo skvele hodí aj rumančekové naparovanie . Teplo pomôže nádche rýchlejšie odísť a samotný harmanček navyše sliznice dezinfikuje.

A ako na to? Povarte 2-3 lyžice harmančeka v pol litri vody. Odstavte z platne a nakloňte sa nad hrncom, aby ste mohli inhalovať liečivé pary . Pre väčší efekt cez seba prehoďte uterák alebo rovno deku. A vydržte. 10 minút je minimum, lepšie výsledky však dosiahnete dvakrát dlhším časom.

Ak máte doma malé dieťa, ktorému by mohlo nad horúcim hrncom hroziť nebezpečenstvo, vlejte harmančekový odvar do kanvičky s viečkom. Na jej hrdlo potom nasuňte kornút z papiera a nechajte dieťa liečivé výpary z harmančeka inhalovať z neho.

Prvá pomoc tea tree olej

Možno sa vám harmanček inhalovať nechce alebo jednoducho nemáte na podobné procedúry čas. V tom prípade si vezmite k ruke pár kvapiek tea tree oleja . Nakvapkajte ho na papierovú vreckovku a intenzívne vdychujte – najlepšie po dobu 10 minút. Opakujte niekoľkokrát denne a sledujte, ako nádcha pomaly mizne a sliznice sa dezinfikujú. Ak máte bežnú nádchu, vydržíte po tejto kúre aj nejaký ten čas bez vreckovky.

Inak si však pamätajte, že vírusy nádchy je nutné dostať z organizmu čo najrýchlejšie . Takže smrkajte a smrkejte. A pritom nezabudnite nosové dierky premazávať vazelínou, aby ste si neodreli nos.

Na nádchu pomáha aj kúpeľ

Ak to len trochu ide, napustite si vaňu horúcou vodou a na 20 minút si v nej oddýchnire. Potom len rýchlo osušiť a hurá pod perinu. Ak sa vám navyše podarí aspoň na pol hodinky zaspať, máte už napoly vyhraté. Vysoká teplota v organizme totiž podporí váš imunitný systém, ktorý sa potom s vírusmi nádchy ľahšie pobije.

Pokiaľ nie je kúpeľ možná, stavte aspoň na horúcu vodu v mise, do ktorej ponoríte ruky až po lakte . Pre ešte väčší efekt odporúčame to isté aj u nôh. To už sa efektu vane takmer vyrovná. A potom opäť rýchlo pod teplú perinu.

Myslite na zdravie svojich slizníc

Pamätajte si, že zdravé sliznice sa s nebezpečenstvom nádchy dokážu vysporiadať aj bez väčších vonkajších zásahov. Snažte sa ich preto mať stále prirodzene zvlhčené . Ak sa vám to nedarí, vezmite si k ruke slanú vodu, najlepšie je tá morská, ale postačí vám aj slabý soľný roztok.

Vyplachujte si nos niekoľkokrát denne. Netreba sa báť, nejde o nič návykového a skvele vám postačí aj obyčajná morská voda v spreji alebo Vincentka , ktorú dostanete v lekárňach. Ak ju budete používať aj v čase, keď ste dokonale zdraví, podporíte tým žiaduce zdravie nosovej sliznice, ktorá potom bude akýmkoľvek vonkajším patogénom odolávať o to lepšie.

Bodku na záver potom môžete urobiť naozaj silným hydinovým vývarom a užívanie tých správnych vitamínov. Okrem vitamínov C a D sa vám bude rozhodne hodiť tiež horčík.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané