Pre roky 2023 a 2024 nebude platiť štandardný mechanizmus cenovej regulácie dodávky elektriny pre domácnosti. Ten je v súčasnosti upravený cenovou vyhláškou Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a odvíja sa od trhových cien elektriny v indexačnom období niekoľkých mesiacov predchádzajúceho kalendárneho roka.
Uvedený mechanizmus bude nahradený uložením povinností vo všeobecnom hospodárskom záujme (VHZ) pre všetkých dodávateľov elektriny domácnostiam. O uložení týchto povinností rozhodne rezort hospodárstva po odsúhlasení VHZ vládou. Povinnosti budú spočívať v zachovaní, teda zastropovaní cenníkov elektriny pre domácnosti z roku 2022 aj pre roky 2023 a 2024.
„V prípade, ak sa ukáže, že za účelom implementácie tohto riešenia je potrebné zmeniť legislatívu, vrátane cenovej vyhlášky ÚRSO, príslušné štátne orgány zabezpečia, že takéto zmeny budú včas prijaté a účinné,“ informovalo Ministerstvo hospodárstva SR.
Opatrenia na zvýšenie energetickej efektívnosti
Ako ďalej uviedlo ministerstvo, súčasné riešenie predpokladá, že zachovanie cien elektriny z roku 2022 bude zatiaľ možné len pre domácnosti.
Objem elektriny prisľúbenej od Slovenských elektrární totiž kopíruje spotrebu domácností. Rezort hospodárstva preto zdôrazňuje a vyzýva odberateľov v domácnostiach, že je nevyhnutné, aby značným spôsobom v dotknutom období nezvyšovali svoju spotrebu elektriny a aby prijali úsporné opatrenia, vrátane opatrení na zvýšenie energetickej efektívnosti.
Rezort za týmto účelom zvažuje zavedenie takzvanej motivačnej schémy, podľa ktorej by boli odmenení tí odberatelia elektriny v domácnostiach, ktorí by počas obdobia nadchádzajúcich dvoch kalendárnych rokov najviac znížili svoju spotrebu elektriny.
Podmienky Memoranda o porozumení
Ministerstvo hospodárstva SR tiež informovalo, že so Slovenskými elektrárňami (SE) v júli podpísali Dohodu o podmienkach implementačnej zmluvy, kde sa záväzne dohodli na podmienkach Memoranda o porozumení, za ktorých Slovenské elektrárne dodajú v rokoch 2023 a 2024 elektrinu v objeme 6,15 terawatthodín ročne pre domácnosti.
Zúčastnenou stranou Dohody bola aj štátna spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP), ktorá zabezpečí premenu elektriny od SE z jadrových zdrojov na potreby domácností. Následne zabezpečí jej dodávku všetkým dodávateľom elektriny, ktorí majú uzavreté zmluvy s domácnosťami. Zmluvu ešte musí notifikovať Európska komisia, schváliť vláda a orgány Slovenskej energetiky.
Rezort v súčasnosti intenzívne komunikuje s Európskou komisiou ohľadom notifikácie a za predpokladu, že tento proces bude úspešne ukončený na jeseň 2022, podpis zmluvy medzi štátnymi orgánmi, SE a SPP možno očakávať ku koncu roka 2022.