Zaspali ste pred zapnutým televízorom? Očakávajte tieto zmeny, ktoré sa prejavia na tele

Zdieľať
spánok

Zaspať večer na gauči pred televíziou je bežným zvykom u mnohých z nás. Veď prejsť do postele je priam nadľudský výkon! V tomto prípade však treba počítať s určitými zmenami v tele. Tieto relaxačné účinky môžu vysvetľovať, prečo je spánok so zapnutým televízorom tak populárny. V skutočnosti vzorky viac ako 800 dospelých zistil, že takmer jedna tretina  sa spoliehala na televíziu ako pomoc pri spánku. Napriek tomu, driemanie pri filme môže v skutočnosti sabotovať váš spánok. Niekoľko dôvodov, prečo je to také zlé.

1. Ruší vnútorné hodiny

Televízory, podobne ako iné elektronické zariadenia, vyžarujú modré svetlo, ktoré môže narušiť spánok, cirkadiánne rytmy a hormonálnu rovnováhu. Modré svetlo skutočne blokuje produkciu melatonínu v tele, hormónu, ktorý pomáha regulovať váš cirkadiánny rytmus (tj. vaše 24 hodinové vnútorné hodiny) a pomáha pri spánku. Dokonca nie je potrebné ani veľa svetla, aby ste si pokazili hladinu melatonínu. Môžu  vás ovplyvniť aj malé lúče vyžarované zo stolnej lampy.

2. Udrží vás dlhšie hore

Keď pred spaním sledujete televízny program, je pravdepodobné, že zostanete hore do bieleho rána, aby ste si prezreli ďalšiu epizódu (alebo dve alebo tri). Štúdia dospela k záveru, že ľudia, ktorí na zaspávanie používali médiá, ako je televízia, šli spať neskôr. Aby toho nebolo málo. Streamované televízne programy sú navrhnuté tak, aby boli veľmi pohlcujúce, takže je veľmi ťažké prestať pozerať.  Keď zostanete dlho hore a budete mať problém so zaspávaním, stanete sa náchylnými na množstvo zdravotných problémov. Nedostatočný spánok je spojený s väčším rizikom depresie, cukrovky a kardiovaskulárnych problémov.

3. Preruší spánok

Nielenže vás televízia pred spaním udrží dlho hore, ale môže tiež narušiť spánok po tom, čo sa dostanete do ríše snov. Na vine je opäť vysoko stimulujúci obsah. Ak napríklad zaspíte pri hororovom filme, obrázky vás môžu prenasledovať v snoch a spôsobiť nočné mory.

„Osobne viem, že som musela prestať pozerať niektoré relácie, ktoré milujem, jednoducho preto, že som vedela, že spôsobujú bizarné alebo strašidelné sny,“ priznáva sa jedna pani. „Dokonca aj sledovanie správ v týchto dňoch môže byť veľmi znepokojujúce, čo je kontraproduktívne, keď sa pokúšate zaspať,“ dodáva.

Inokedy za prerušenia pokojného spánku môže nečakaný hluk. Napríklad zmena hlasitosti, ktorá sa často vyskytuje, keď príde nová relácia alebo reklama, vás môže vyburcovať. Alebo, paradoxne, dokonca aj zvuk vypnutého televízora vás môže prebudiť. Mnohí klienti spánkovej kliniky si nastavili budík na televízore, aby sa spustil v určitú dobu, ale časom sa z toho stane návyk a ich mozgy sa tomuto načasovaniu prispôsobia tak, že sa zobudia, keď sa televízor vypne. Tieto časté poruchy spánku môžu ovplyvniť vaše každodenné fungovanie. Štúdia Psychológie a starnutia zo septembra 2014 zistila, že ľudia s prerušovaným spánkom mali horší kognitívny výkon počas dňa v porovnaní s tými, ktorí spali nepretržite celú noc. Nedostatok spánku môže tiež prispieť k vysokému krvnému tlaku, zníženej imunitnej funkcii a prírastku hmotnosti.

4. Môže spôsobiť konflikt s partnerom

Toto je jeden dôležitý dôsledok, ktorý treba zvážiť. Pre páry, ktoré zdieľajú posteľ, je dôležitý spoločný spánok. To znamená, že ak jeden z partnerov rád drieme pri zapnutom televízore a druhý nie (pretože to negatívne ovplyvňuje kvalitu spánku), môže to viesť ku konfliktom a nevôli vo vzťahu.

Nemôžete zaspať bez televízie? Skúste zmeniť aspoň niektoré návyky, aby ste znížili negatívne účinky na kvalitu spánku.

Preskočte stimulujúci obsah

Ak sa chystáte pozerať televíziu, dajte si pozor na obsah. Inými slovami, medzi sledovaním odľahčenej komédie a vzrušujúcim akčným thrillerom pred spaním je obrovský rozdiel.
Keď ste pohltení niečím super stimulujúcim, váš mozog zostane v strehu. Táto duševná aktivácia tesne pred spaním môže pretrvávať až do noci, čo sťažuje pád do hlbších štádií spánku. Rozhodnite sa teda pre obsah, ktorý je ľahký, zábavný alebo upokojujúci.

Udržujte nízku hlasitosť

Obmedzte aspoň hlasitosť pár hodín pred spaním. Je menej pravdepodobné, že by vás televízor s nízkou hlasitosťou vystrašil zo spánku a sabotoval váš spánkový cyklus.

Existujú lepšie stratégie než len spánok pri televízii, pri ktorom by ste si oddýchli a upokojili svoju myseľ pred zaspaním.

1. Praktizujte meditáciu

Pokiaľ ide o nasmerovanie pokojných a relaxačných vibrácií, meditácie a hlboké dýchanie sú mocnými nástrojmi. Dospelí s chronickými problémami so spánkom, ktorí praktizovali meditáciu (v porovnaní s tými, ktorí absolvovali spánkovú výchovu na zlepšenie svojich spánkových návykov), pociťovali menej nespavosti, únavy, depresie, úzkosti a stresu .

2. Vyskúšajte aplikáciu

Existuje nespočetné množstvo rôznych aplikácií, ktoré majú za cieľ upokojiť vaše telo i myseľ a priviesť vás do spánku. Od riadených spánkových meditácií až po zvuky prírody a upokojujúcu hudbu, spánkové aplikácie predstavujú spôsob, ako si dobre pospať bez televízie.

3. Počúvajte, ale nepozerajte

Ďalším spôsobom je počúvať upokojujúcu hudbu alebo podcast pred spaním. Sluchové podnety (ako počúvanie melódií) negatívne neovplyvňujú dobu spánku rovnakým spôsobom ako vizuálne podnety. Pamätajte však, že aj pre podcasty platia rovnaké pravidlá. Aby bol obsah pokojný. To znamená, že žiadne záhadné vražedné mystériá alebo scifi, ktoré vás udržia hore dlho do noci.

4. Navštívte špecialistu na spánok

Ak máte naozaj problém zaspať a veríte, že televízor je jediný spôsob, ako zavrieť oči, odporúča  sa vyhľadať odborné ošetrenie. Môžete mať poruchu spánku, ako je nespavosť alebo chronické nočné mory. Špecialista na spánok vám môže pomôcť vyriešiť problém a prispôsobiť plán liečby tak, aby vám pomohol získať dlhotrvajúcu úľavu od bezsenných nocí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané