Plody odrôd paradajok, ktorým sa hovorí steakové, majú niekoľko zaujímavých vlastností.
Obsahujú viac dužiny a menej šťavy než paradajky klasické. To je výhodné nielen pri príprave omáčok na cestovín, kedy ľahšie získate hustú konzistenciu. Z týchto paradajok ľahko ukrojíte šťavnatý plátok, ktorý môžete položiť na chlieb, alebo hodiť na gril, bez toho aby sa rozpadol.
Dužiny je totiž usporiadaná v silných prepážkach tak, že plátky, hoci veľké, držia pekne pohromade. Navyše môžu byť nielen červené, ale aj ružové, žlté, tmavohnedé. Steakové sa však týmto paradajkám nehovorí iba kvôli konzistencii. Výnimočná je aj ich chuť – sú sladké, ale zároveň majú takmer slanú príchuť pripomínajúcu mäso . Sú teda vynikajúce tiež do polievok, omáčok, zeleninových aj mäsových zmesí.
Ako ich pestovať?
Červené, až kilogram ťažké plody poskytuje aj americká klasika menom Beef Steak . Našou domácou variantou je neskorá odroda Býčie srdce , ktorej o niečo menšie plody majú lahodnú chuť a pekný tvar. Takisto odroda Brandywine Black má plody drobnejšie, sfarbené sčasti červeno s prechodom do tmavohnedej farby.
Všetkými tmavými odtieňmi, ako je mahagónová, purpurová a hnedá, hrá vynikajúca, pôvodne ukrajinská a rokmi preverená odroda Black Krim . Plody dorastajú do pol kilogramu a majú skvelú chuť. Táto odroda je navyše do istej miery odolná aj voči chorobám, podobne ako ružové steakové paradajky Mortgage Lifter .
Otužilé, kríčkové aj do neba rastúce
Steakové paradajky Paul Robeson pochádzajú zo Sibíru a hodia sa preto aj do chladnejších polôh.
Vyššie spomenuté odrody patria k typom s neukončeným rastom, tzv. Tyčkovým. Vyžadujú oporu a rastú do výšky, a sú oveľa častejšie pestované. Šetria miesto a ľahšie ich uchránime proti plesniam, najmä ak ich pestujeme pod prístreškom. Avšak aj medzi kríčkovými odrodami nájdeme steakové – napríklad Rosso Sicilian či Pavlína. Ak si naopak prajeme rastliny čo najvyššie, ponúka sa talianska odroda Climbing Trip s purpurovými plodmi. Vyniká bujným rastom do výšky a je ideálna pre pestovanie pri stene.
Ako neprepásnuť čas zberu
U tmavo sfarbených rajčín nespoznáme tak ľahko, či sú zrelá, ako u plodov červených. Treba chuť postupne skúšať. Veľakrát sú lepšie ešte zdanlivo nedozreté, pri rozkrojení však zistíme, že zelená farba je iba zvonka plodov a nie vo vnútri.