Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zaschnuté škvrny od krvi na oblečení a matraci vyčistíte niekoľkými spôsobmi. Po zaschnutej krvi nezostane ani pamiatka

reklama:
škvrna
škvrnawww.gettyimages.com

Čas od času každý z nás bojuje so zaschnutými škvrnami od krvi na oblečení alebo na matraci. Odstrániť zaschnutú krv býva tvrdý oriešok, a nie vždy sa to podarí. Ak chcete, aby po zaschnutých škvrnách od krvi nezostala na vašom oblečení či matraci jediná pamiatka, vyskúšajte niekoľko osvedčených trikov.

Oblečenie od krvi perte v studenej vode, pomôže vám aj jadrové mydlo

Aké je prvé pravidlo, ktorého by ste sa mali pri odstraňovaní škvŕn od krvi držať? Oblečenie od krvi nikdy neperte v teplej vode, ani ho rovno nedávajte do práčky. V teplej vode sa krv zráža, v dôsledku čoho vniká hlbšie do vlákien. Krvavá škvrna by sa tak mohla zaprať a následne by ste ju už nemuseli vôbec odstrániť. Oblečenie, na ktorom máte škvrny od krvi, preto najprv vyperte v ruke v studenej vode. Neskôr ho nechajte v čistej studenej vode máčať niekoľko hodín a potom škvrny od krvi preperte klasickým jadrovým mydlom. Pokiaľ dodržíte tento postup, krv by z oblečenia mala pustiť. Na odstránenie škvrny od krvi, ktorá ešte nezaschla ani sa príliš nevsiakla, vám obvykle stačí iba studená voda.

Na zaschnuté škvrny od krvi použite kuchynskú soľ

Ako ďalej odstrániť zaschnutú krv z oblečenia? Potom, čo oblečenie dôkladne prepláchnete v studenej vode, posypte škvrnu od krvi rovnomerne kuchynskou soľou. Látku premiešajte medzi prstami, aby sa soľ dostala hlbšie do vlákien. Kuchynskú soľ nechajte pôsobiť na oblečení niekoľko hodín a následne oblečenie opäť dôkladne preperte v studenej vode. Zaschnutá škvrna od krvi by už mala byť minulosťou.

Čo na škvrnu od krvi na matraci

Pokiaľ sa škvrna od krvi nachádza na matraci, koberci alebo čalúnení, je dôležité, aby ste rýchlo konali. Škvrnu od krvi najprv jemne na niekoľkokrát vydrhnite bavlnenou handričkou namočenou v čistej studenej vode. Prebytočnú tekutinu následne handričkou dokonale vysajte. Škvrnu od krvi, ktorá je mierne navlhčená, potom rovnomerne posypte kuchynskou soľou, ktorú opatrne do škvrny votrite hubkou. Soľ nechajte týmto spôsobom pôsobiť niekoľko hodín a potom škvrnu opäť vymyte hubkou namočenou v studenej vode. Aby ste sa zaschnutej škvrny od krvi na matraci skutočne zbavili, tento postup v prípade potreby niekoľkokrát opakujte.

Ďalšie tipy, ako odstrániť zaschnutú škvrnu od krvi

Na odstránenie krvavých škvŕn použite aj peroxid vodíka. Buďte opatrní pri manipulácii s týmto roztokom. Peroxid vodíka totiž môže látku zosvetliť alebo vybieliť. Keďže má peroxid vodíka bieliace účinky, pri odstraňovaní zaschnutej škvrny od krvi na tmavších látkach radšej použite kombináciu octu a jedlej sódy. Škvrnu najprv preperte studenou vodou, potom na ňu naneste kašičku z octu a jedlej sódu, ktorú nechajte niekoľko hodín pôsobiť. Miesto, kde bola škvrna od krvi, opäť na záver opláchnite studenou vodou.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 7. apríla 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.