Zarastený necht? Problémy je možné vyriešiť včasným zásahom aj v domácom prostredí

Zdieľať
nechty

Zarastený necht? Zdá sa to ako prkotina, ale vedia dosť potrápiť, čo ľudia, ktorí tieto problémy nikdy nezažili, nepochopia. Onychokryptóza vzniká pri zle zastrihnutom alebo nevhodne stlačenom nechte, keď okraje vrastajú do okolitého tkaniva a môžu spôsobiť zápal. Zatiaľ čo niekoho tieto problémy trápia opakovane celý život, iný nevie, o čom je reč. Dôvodov, prečo tento problém vzniká, je niekoľko. Môže ísť o zlú starostlivosť o nohy alebo nevhodné strihanie nechtov, ale medzi ďalšie faktory patrí aj atypická hrúbka nechtu alebo dedičné sklony. Čo vo chvíli, keď začne necht hnevať, robiť, aby sa zápal nerozšíril a nebola nutná návšteva chirurgie?

Trápenie mužov v pevných topánkach

Čo je onychokryptóza a koho môže potrápiť? Zarastanie nechtu do okolitého tkaniva sa týka skôr dospelých mužov, menej často u žien a deti nemávajú problémy vôbec. Najčastejším dôvodom je nevhodne zvolený strih nechtu. Nechty by sa totiž nemali strihať doguľata alebo našikmo, ale rovno, aby nevznikali ostré hrany na okrajoch. K zarastaniu nechtov môže dôjsť aj vplyvom zle vykonanej pedikúry alebo je na vine genetika, často dochádza k zarastaniu a hnisaniu nechtov po úrazoch alebo pri cukrovke či onkologických ochoreniach. Nemenej často je zarastanie problémom pre všetkých, ktorí trávia pracovnú dobu v pevných šnurovacích topánkach, ktoré nie sú dostatočne priedušné a prsty na nohe sú v nich zovreté.

Nejde o estetický problém

Často si ľudia myslia, že zarastanie nechtov je estetickým problémom. Nie je to tak, jedná sa o veľmi bolestivý stav a zdravotný problém, kedy je pokožka podráždená, ale okolité tkanivo sa môže aj nepríjemne zapáliť. V najhoršom prípade môže skončiť pacient so zarasteným nechtom na chirurgii. V dnešnej dobe už existujú metódy, ako vyriešiť tento problém bez nutnosti strhnutia nechtu, napriek tomu sa jedná o veľmi bolestivú procedúru, ktorej je dobré predísť správnej starostlivosti a včasnému zásahu. Pri pretrvávajúcich problémoch je vhodné sa obrátiť na špecialistu. A ako zarastaniu nechtu predchádzať?

Vodný soľný kúpeľ

Základom je prevencia a pravidelná starostlivosť o nohy a chodidlá. Okrem každodenného umytia pomôže vodný kúpeľ z teplej vody, do ktorej sa pridá soľ. Je možné použiť bežnú kuchynskú, ešte lepšia je kúpeľová alebo himalájska. Pomôže aj epsomská soľ, ktorú je možné zakúpiť v lekárni alebo v drogérii. Soli majú antibakteriálne účinky a pomôžu zlikvidovať začínajúci zápal. Vďaka analgetickým vlastnostiam soli dôjde k stíšeniu bolesti. Pri rozvinutom zápale sa odporúča namiesto teplej vody používať iba vlažnú, pretože voda s vyššou teplotou by mohla infekciu ešte zhoršiť.

Kúpele s kvapkou esenciálnych olejov

Ďalšou možnosťou, ako uľaviť od bolesti a súčasne zamedziť vzniku infekcie, sú kúpele s použitím esenciálnych olejov, predovšetkým s Tea Tree Oil. Tento olej je získavaný z listov stromu čajovníka, ktorý rastie v Austrálii. Nemá s čajom vôbec nič spoločné a používa sa pre svoje antibakteriálne alebo antimykotické účinky. Kúpeľ súčasne kožu v okolí nechtu zmäkčí, obdobne nechty, ktoré je možné ľahšie ošetriť, aby k zarastaniu vôbec nedochádzalo. Olej z čajovníka je možné použiť aj na priamu masáž alebo ošetrenie nechtov a nechtových lôžok.

Jablkový ocot vyniká dezinfekčnými účinkami

Stojí len pár korún, pritom vyniká dezinfekčnými alebo antibakteriálnymi účinkami. Používa sa na detoxikáciu organizmu, ale poradí si aj s vydezinfikovaním rán alebo pri zápaloch nechtového lôžka či priamo so zarastaním, pretože dokonale miesto očistí a zmierni bolesť a opuch. Jablčný ocot je možné používať priamo na pokožku, pridávať do kúpeľov alebo použiť na obklady.

Vata, alkohol aj zubná niť

Na očistenie zapáleného miesta je možné použiť alkohol bez príchuti na očistenie a dokonalé vydezinfikovanie postihnutej oblasti. Necht sa dá tiež opatrne nadvihnúť pomocou zubnej nite bez mentolovej prímesi a ošetriť pomocou vatičky namočenej do peroxidu vodíka, potom je možné namočenú gázu nechať na chvíľu účinkovať a následne nechať voľne dýchať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané