Tie so zahrievacím účinkom by sme mali teraz používať častejšie
Zázvor
Jednoznačne najznámejšou bylinkou, ktorá zahrieva, je zázvor. Používajte čerstvý, sušený alebo kandizovaný. Zo zázvoru nás najviac zahreje čaj- kúsok koreňa zázvoru nahrubo nastrúhame, zalejeme 250 ml vriacej vody, necháme 10 minút lúhovať, precedíme a osladíme medom.
Škorica
Obľúbené vianočné korenie má tiež zahrievacie účinky. Či už ju použijete do teplých nápojov alebo do jedál (jogurt), vždy vás zahreje a navyše pôsobí aj na prehriatie studených rúk.
Lipa
Pre zahriatie organizmu a vyvolanie potenia (najmä na začiatku chrípky alebo iného vírusového ochorenia) si pripravte kúpeľ z lipy. Hrsť lipových kvetov aj s listami zalejte litrom vriacej vody a nechajte 15 minút lúhovať. Sceďte a vlejte do teplej vody vo vani – teplota kúpeľa by nemala presiahnuť 38 ° C. Celú procedúru je najlepšie vykonať večer pred spaním a po kúpeli rovno ľahnúť do postele.
Materina dúška a harmanček
Obe bylinky sú zahrievacie a spoločne vytvoria lahodný čaj pre zahriatie v dokonalej harmónii. 1 lyžičku sušených kvetov rumančeka a 1 lyžičku sušenej vňate materinej dúšky zalejte šálkou vriacej vody, nechajte 10-15 minút lúhovať a môžeme osladiť medom. Pite 1-2x denne, avšak pozor: materina dúška by sa nemala konzumovať dlhodobo.
Čierny bez
Čaj z kvetov čiernej bazy zahreje pri prechladnutí, chrípke i zimnici. Lyžicu sušených kvetov zalejte 250 ml vriacej vody, nechajte 15 minút lúhovať, sceďte a pite pri ťažkostiach až 3x denne.
Potraviny, ktoré zahrejú
A ak vám zoznam byliniek nestačí, môžete siahnuť ešte po zahrievacích potravinách. Sú to predovšetkým: teplé nápoje, teplé polievky, ryby, mäso, vnútornosti, varená zelenina, sušené ovocie, semená (mak, sezam), ryža, proso, pohánka, sója, ovsené vločky, vajcia, kakao, káva, červené víno a z korenia korenie, chilli a karí.