Záhradkári začali zháňať starý chlieb. Kto ho správne použije, má úžasnú úrodu paradajok, uhoriek a paprík

Zdieľať
chleba
Záhradkári začali zháňať starý chlieb. Kto ho správne použije, má úžasnú úrodu paradajok, uhoriek a paprík Foto: www.gettyimages.com

Tiež už premýšľate, čím budete prihnojovať pôdu pri pestovaní paradajok, uhoriek a paprík? Prekvapivo vám môže pomôcť aj starý chlieb.

Pôda, do ktorej budete sadiť paradajky či papriky, by mala byť už pred samotnou výsadbou prihnojená. Zrýľte záhon na jeseň a pridajte organické hnojivo (hnoj, kompost a pod.). Takto bude pôda pripravená na následnú výsadbu. Prihnojovať budete aj v priebehu samotného rastu rastlín. Do týždňa od výsadby vykonajte prvé prihnojenie a následne aspoň 2x počas rastu plodov.

Hnojivo z chleba

Na prípravu budete potrebovať:

  • chlieb
  • vodu
  • uzatvárateľné nádoby

Najprv si rozmyslite, koľko hnojiva budete potrebovať. Ak budete prihnojovať mladé rastlinky, stačí ½ čajovej lyžičky na rastlinku a pri urastenejších 1 čajová lyžička.

uhorky
Záhradkári začali zháňať starý chlieb. Kto ho správne použije, má úžasnú úrodu paradajok, uhoriek a paprík Foto: www.gettyimages.com

30 gramov chleba upotrebíte na liter vody. Najprv si prevaríte vodu a necháte ju vychladnúť na izbovú teplotu. Medzitým si chlieb natrháte alebo nakrájate na drobnejšie kúsky. Potom pridáte chlieb do nádoby s vychladnutou vodou a nádobu uzavrite. Uchovávajte v chlade (v chladničke alebo v pivnici). Zmes necháte odpočívať 24 hodín a následne precedíte cez sitko. Opäť takto precedenú zmes necháte v uzavretej nádobe a v chlade ďalších min. 5 dní. Za túto dobu sa spustí kvasný proces, ktorý je cieľom.

Než budete hnojivo aplikovať k rastlinám, je dobré predtým urobiť poriadnu zálievku, aby korene mohli živiny lepšie absorbovať. Hnojíme buď ráno, kým bude na rastliny dopadať priame slniečko alebo večer.

Droždie, ktoré je obsiahnuté v chlebe stimuluje rast rastlín. Rastliny vďaka chlebovému hnojivu prijímajú fosfor, dusík, mangán, železo a sodík.

Kompost

Chlieb môžete tiež kompostovať spolu s ďalšími organickými surovinami ako sú zvyšky ovocia a zeleniny, ale aj s odpadom zo záhrady. Kompostovaním vytvoríte bohatý pôdny doplnok plný živín, prospešných mikroorganizmov a organických látok. Tieto môžu zlepšiť zdravie pôdy a podporiť rast rastlín.

Zdroj: aazdravi.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané