Akonáhle zo záhrady pozbierate bohatú úrodu, nastáva čas pripraviť ju na nadchádzajúcu jeseň. S prípravami je vhodné začať už koncom leta, aby bola pôda v dobrej kondícii už v prvých jarných mesiacoch. Poradíme vám, ako správne pripraviť záhradu na jeseň.
Pestovanie na záhrade
Jeseň je obdobím dozrievania ovocia a zberu posledných druhov zeleniny. Niektorí záhradkári sa pripravujú na výsadbu zimných plodín, iní nechávajú pôdu oddýchnuť a užívajú si pohľad na trvalky. Neskoré babie leto si však vyžaduje, aby ste sa o záhradu dôkladne postarali. Starostlivosť sa vám v jarných mesiacoch určite vráti. Nemusíte sa báť, príprava záhrady na jeseň je pomerne jednoduchá a vyžaduje len niekoľko krokov. Pripomenieme vám hlavné body jesennej starostlivosti o záhradu.
Včasný zber úrody
Urýchlite zber ovocia a zeleniny – mnohé druhy môžu dozrievať v chladnej pivnici, kde im bude lepšie ako na záhrade vystavenej rozmarom jesenného počasia. Nadmerné dažde a silný vietor môžu úrodu poškodiť.
V jesenných týždňoch ešte môžete vysadiť reďkovky, poľný šalát, špenát či mangold. Dorásť stihne aj ružičkový kel alebo pekinská kapusta. V druhej polovici septembra je najvhodnejší čas na výsadbu cibuliek. Do zimy dostatočne zakorenia a na jar sa vám odvďačia bohatým kvitnutím. Vysadiť môžete tulipány, narcisy a hyacinty.
Lacné zelené hnojivo
Záhony môžete osadiť napríklad facéliou vratičolistou, ktorú na jeseň zaryjete do pôdy ako zelené hnojivo. Zároveň odstráňte rastliny, ktoré odumierajú alebo už odkvitli. Odumreté časti môžu byť zdrojom chorôb a ak ich neodstránite, na jar vás môžu nepríjemne prekvapiť.
Sekanie trávnika
Cez zimu by mal byť trávnik čo najkratší. Posekajte ho tesne predtým, ako začnú teploty klesať. Zároveň upravte okraje trávnika. Potom očistite a uskladnite všetko záhradné náradie a záhradný nábytok.
Príprava na vegetačný kľud
Jeseň je posledným obdobím, kedy by ste ešte mali hnojiť záhradu a rastliny. Záhony, na ktoré nebudete aplikovať hnojivo, prikryte mulčom, aby ste udržali stálu teplotu a vlhkosť. Mulč tiež chráni korene rastlín a zabraňuje prerastaniu buriny. Ako mulč môžete použiť kôru, lístie alebo štrk.
Posledné hnojenie vykonajte hnojivom s vysokým obsahom draslíka a fosforu. Tým posilníte koreňový systém trvaliek a pripravíte rastliny na zimu. Zalievajte už len minimálne – rastliny začínajú prijímať vlhkosť zo vzduchu.