Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zadržiavanie moču vedie k nepríjemným zdravotným komplikáciám.

reklama:
zadržiavanie močuwww.gettyimages.com

Idete ihneď na toaletu, keď máte nutkanie na močenie? Ak áno, iste robíte dobre, ak ale moč zadržujete, hrozia  Vám nepríjemnosti, ktoré vedú k nezvratným ťažkostiam! Vyhnite sa takým komplikáciám!

Zaiste poznáte tú situáciu, kedy proste musíte akútne na toaletu, ale nie je kam alebo jednoducho musíte čakať. Možno to bola verzia jedna, možno aj verzia dva. Takáto situácia sa jednoducho občas stáva alebo je to častejšie? Iste každý moc dobre chápe, že v určitých situáciách si jednoducho odskočiť nemôžete, a tak Vašu potrebu zadržujete. Viete ale tiež, že takéto zadržiavanie vedie k nepríjemnostiam, ktoré sa spájajú so zdravotnými komplikáciami?

Pol litra moču a už je tu risk

Podľa názorov uvedených odborníkmi, je možné zadržať približne pol litra moču, bez toho aby človek musel ísť na toaletu. To platí u dospelého, inak zdravého jedinca. Pokiaľ bude prekročená pollitrová hranica, mozog vysiela signály, ktoré nám hovoria, že si musíme odskočiť na toaletu. V tejto chvíli naše zmysly zbystria a hľadajú prvú toaletu. Ak toaletu nikde nenájdeme, nie je na dosah, neostane nič iné než to vydržať, stiahnuť svaly a čakať, než príde vhodná chvíľa pre vyprázdnenie močového mechúra. Ak budeme v takejto situácii častejšie, ako je zdravé, môžu sa u nás vyskytnúť problémy tohto charakteru:

  • Zápal močových ciest
  • Obličkové kamene
  • Únik moču

Verte alebo nie, ale močový mechúr jednoducho prasknúť za normálnych okolností nemôže. Ak nemáte upchatú močovú trubicu. Zvierač, ktorý drží moč, sa pod veľkým náporom moču roztvorí a vy sa jednoducho pomočíte.

Zápal močových ciest

Jednou z častejších komplikácií zadržiavania moču môže byť  infekcia. Takéto nepríjemné ochorenie už v živote zažil každý. Vyznačuje sa predovšetkým pálením, bolestivým močením a mnohými ľuďmi popisované ako „pichanie kdesi vnútri“. Navyše sa u Vás prejaví neustály pocit na močenie. Vy musíte letieť na toaletu, ale vyprázdniť sa nedá. K takejto nepríjemnej infekcii dochádza vtedy, keď zadržujete moč a v močovom mechúre sa neúprosne množia baktérie. Pokiaľ sa jedná o Váš prípad, neváhajte a urýchlene sa dostavte k lekárovi. A ak ste objednaní až za deň či dva, rozhodne neotáľajte a kúpte si urologický čaj, brusnice a pite veľké množstvo vody. Týmto spôsobom budete z močového mechúra, ale aj z močových ciest vyplavovať všetky baktérie.

Únik moču

Počas života, a to predovšetkým v neskoršom veku, stráca močový mechúr elasticitu. V prípade, že zadržiavame močenie, bude moč pôsobiť na zvierač, ktorý sa ale po chvíli začne mierne roztvárať. Čím viac týmto spôsobom močový mechúr budete trápiť, tým viac budete mať problémy a už sa späť nestiahne ako u mladého človeka, čím sa podporuje únik moču.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 19. februára 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.