Začnite pestovať žeruchu. Zdravá superpotravina

Zdieľať
žerucha
Začnite pestovať žeruchu. Zdravá superpotravina Foto: depositphotos.com

Žerucha, známa už od čias Hippokrata, je skutočnou superpotravinou 21. storočia. Je plná základných živín a jednoducho pestovateľná priamo doma. V tomto článku sa dozviete, prečo by ste mali žeruchu zaradiť do svojej stravy každý deň a ako ju najlepšie pestovať a využívať.

Žerucha – superpotravina plná zdravia, ktorú si môžete vypestovať doma

Rukola, ktorú už v staroveku uznával slávny lekár Hippokrates, sa v 21. storočí teší stále väčšej popularite. Je to kvôli jej výnimočným zdravotným prínosom a jednoduchosti pestovania. Žeruchu môžete pestovať ako microgreens priamo v byte a za týždeň budete mať čerstvé lístky pripravené na konzumáciu. Tieto mladé rastlinky sú skvelým prídavkom do šalátov, nátierok, polievok a ďalších jedál, vrátane mäsitých pokrmov.

Výživná bomba na vašom tanieri

Žerucha je bohatá na vitamíny, minerály a ďalšie prospešné látky. Obsahuje vysoké množstvo vitamínu C, A, B, E a K. Z minerálov sú najvýznamnejšie železo, draslík, vápnik, fosfor, horčík, jód a sodík. Taktiež je zdrojom bielkovín, vlákniny a nenasýtených mastných kyselín. Vďaka tomuto výživnému koktailu sa žerucha umiestnila na prvom mieste v rebríčku najzdravších druhov zeleniny a ovocia.

žerucha v kvetináči
Začnite pestovať žeruchu. Zdravá superpotravina Foto: depositphotos.com

Liečivé účinky žeruchy

Žerucha podporuje regeneráciu buniek a funguje ako prírodné antibiotikum. Pomáha pri nachladnutí, virózach, uľavuje pri kašli a zlepšuje trávenie. Tip: Pri konzumácii ťažších jedál pridajte do pokrmu čerstvú žeruchu. Taktiež čistí krv, pôsobí protizápalovo a je vynikajúcim prírodným dopingom proti chronickej únave. Patrí medzi zásadotvorné potraviny, čo je ďalší dôvod, prečo by ste ju mali zaradiť do svojho jedálnička.

Pestovanie žeruchy

Pestovanie je jednoduché a zvládne ho aj začiatočník. Stačí vám navlhčená vata a semienka, ideálne v bio kvalite. Semienka jemne zatlačte do navlhčenej vaty, zakryte alebo umiestnite na dva až tri dni do tmy. Potom nádobku presuňte na svetlo a pravidelne kontrolujte vlhkosť vaty. Po niekoľkých dňoch budú stonky s lístkami pripravené na zber.

Ako predísť plesniam

Na pestovanie microgreens, vrátane žeruchy môžete využiť špeciálne pestovateľské tkaniny a sety s miskami, ktoré zabezpečia, aby rastlinky neplávali vo vode. Ak sa rozhodnete pre klasické pestovanie v kvetináči, odporúča sa zeminu pred výsadbou dezinfikovať pečením alebo parením, aby ste predišli potenciálnym chorobám.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané