Poradíme vám, ako uľaviť pri drobných poraneniach, alebo napríklad črevných problémoch.
Na malé ranky s pomocou lúky aj kuchyne
Utŕžiť malú ranku je dielom okamihu. V prvom rade je nutné aj minimálne zranenia dezinfikovať. Ak ste práve napríklad na chate a lekárničku tu ako naschvál nemáte, siahnite po soli. Premiešate ju s vlažnou vodou a pokvapkajte citrónom, získate zmes, ktorá nielen čistí, ale aj pomáha zastaviť krvácanie. Namiesto soli aj citróna môžete použiť vylúhovaný nechtík lekársky (Calendula officinalis) alebo lístok skorocelu (Plantago), ktorý rozotrite v dlaniach. Skorocel je univerzálny pomocník. Uľaví vám aj od svrbivých-pálivých opuchov spôsobených hmyzom.
S hojením popálenín prvého stupňa pomôže napr. Nechtíková masť.
Ako upokojiť popáleniny aj krvácanie z nosa?
Kostihoj (Symphytum officinale) patrí medzi vynikajúce liečivky, ktoré sa hodia na nejeden problém. Môžete ho použiť na opuchy aj popáleniny. Urobte si ale poriadnu zásobu. Pokiaľ má byť účinný, musíte rozdrvené listy prikladať aspoň osemkrát denne. Telo vám poďakuje rovnako tak, ak použijete harmanček . Jeho upokojujúce a dezinfekčné účinky sú preslávené. Maximálny účinok dosiahnete, ak aplikujete harmanček v podobe výluhu z kvetov, alebo z obväzu vytvoríte malé vankúšiky naplnené kvetmi harmančeka sparenými vriacou vodou. A ako na krvácanie z nosa? Tu pre zmenu pomôže u nás sa hojne vyskytujúci rebríček (Achillea millefolium) .
Nachladnutie skrotí aj obyčajný zeler!
Najpríjemnejšia liečba ponúka čaj s medom. Ale pozor, väčšina ľudí robí fatálnui chybu a med pridá do horúceho čaju. Tým však spáli väčšinu jeho účinných látok! Nechajte ho vychladnúť a med pridajte až vo chvíli, kedy má čaj okolo 40 o C. Účinok len znásobíte, ak pôjde o čaj z lipového kvetu.
Prekvapivý je zoznam ďalších účinných bojovníkov s prechladnutím. Čelné pozície totiž zaberá kyslá kapusta. Iba desať dekagramov vydá na tretinu odporúčanej dennej dávky vitamínu C! Rovnako tak zeler. Ten je pre zmenu skvelým antimykotikum, ktoré dokáže zamávať aj s bakteriálnou infekciou. Ideálne je popíjať zelerové smoothie, ktoré dezinfikuje sliznicu a pomôže rozpúšťať hlieny.
Ak sa vám prieči zeler , skúste cibuľu. Na odhlienenie a zmiernenie kašľa existuje lahodný recept: cibuľu rozkrájajte, potom roztlačte a premiešajte s medom. Nechajte deň odstáť. Užívajte lyžičku po raňajkách a večeri.
Žihľava má úžasné schopnosti
Žihľava má úžasné antivírusové a prečisťujúce schopnosti. Uľahčuje vykašliavanie, reguluje zažívanie, odstraňuje plynatosť, pomáha pri zápale sliznice ďasien, chudokrvnosti, ekzémoch a alergiách. Zo žihľavy je najlepšie zbierať horné listy, ktoré môžete sušiť, ale rovnako tak ihneď použiť. Okrem čaju sa hodí do plniek i šalátov. Alebo napríklad ako náhrada špenátu. Vedeli ste, že táto kráľovná rumovísk má dvakrát väčší obsah proteínov ako sójové bôby?
Keď trávite deň na toalete
Črevá nás vedia potrávit hneď dvojakým spôsobom: Keď všetko rýchlo posielajú von, alebo naopak, keď nepošlú nič. Na prvý problém platia obyčajné čučoriedky , najlepšie sušené. Najviac účinných látok v nich nájdete, ak ste ich stihli nazbierať v júli. Namiesto sušenia môžete zvoliť pre dlhšie uchovanie i mrazenie.
Ak je problém opačný, teda zápcha, môžete skúsiť pre začiatok zhodnotiť, či máte vhodný pitný režim a dostatok vlákniny. Ak trpíte zápchou pravidelne, skúste každý deň začať veľkým pohárom minerálky (veď stolica obsahuje 80% vody!) A na raňajky si dať poriadnu dávku ovsených vločiek – napríklad v jogurte. Vlákninu dopĺňajte tiež ovocím a zeleninou, ale pozor, nešúpte ich, najviac ju obsahujú šupky. Hoci sa nad tým veľa stravníkov zmraští, v prípade zápchy je vhodné pravidelne jesť pohánku. Niekomu tiež pomáha popíjanie odvaru zo sušených kvetov bazy čiernej.