Zabudnite na obchod: Vypestujte si doma hlivu ustricovú a získajte superpotravinu priamo z vášho balkóna!

Zdieľať
Vypestujte si doma hlivu ustricovú
Vypestujte si doma hlivu ustricovú Foto: www.freepik.com

Chcete si doma vypestovať čerstvú a zdravú hlivu ustricovú? Táto výživná huba nielenže chutí výborne, ale aj posilňuje imunitný systém, znižuje cholesterol a dokonca funguje ako prírodné antibiotikum! V tomto návode vám ukážeme, ako jednoducho si ju môžete vypestovať aj na vašom balkóne.

Ako na to? Pestovanie hlivy ustricovej je jednoduchšie, než si myslíte!
Stačí vám plastové vrece a slama, ktorá obsahuje všetky potrebné živiny. Pozor, seno sa nehodí – rýchlo sa rozkladá. Slama však po naparení vriacou vodou získa ideálne podmienky na rast podhubia, čo je základ úspechu.

Prečo by ste mali jesť hlivu?
Hlivu ustricovú odborníci odporúčajú pre jej mnohostranné zdravotné benefity. Posilňuje imunitu, pomáha pri metabolických poruchách, upravuje krvný tlak a dokonca podporuje zdravie kĺbov a pokožky. Vďaka jej nízkemu obsahu tuku je ideálna aj pre tých, ktorí dbajú na zdravý životný štýl. Navyše, je ľahko stráviteľná a obsahuje hodnotné proteíny.

Vypestujte si doma hlivu ustricovú
Zabudnite na obchod: Vypestujte si doma hlivu ustricovú a získajte superpotravinu priamo z vášho balkóna! Foto: www.freepik.com

Krok za krokom k vašej prvej úrode

  1. Pripravte si plastové vrece a slamu. Naplňte vrece slamou, zalejte ju vriacou vodou a nechajte vychladnúť do druhého dňa.
  2. Odstrihnite spodný roh vreca, aby prebytočná voda mohla odtiecť. Takto pripravená slama je základom úspešného pestovania.
  3. Pridajte sadbu hlivy. Rovnomerne ju premiešajte so slamou a vrece uzatvorte cez vatovú zátku, ktorá umožní dýchanie podhubia.
  4. Umiestnite vrece na teplé miesto (cca 20°C) na 4-6 týždňov. Sledujte, ako sa vrece postupne sfarbí do biela – to znamená, že podhubie rastie.
  5. Premiestnite vrece do chladnejšieho prostredia (cca 15°C). Tu začnú vyrastať plodnice. Urobte do vreca niekoľko dier, cez ktoré sa huby dostanú von.
  6. Už o týždeň môžete zbierať svoju prvú úrodu! Hliva je pripravená na zber, keď plodnice dosiahnu optimálnu veľkosť.

Prečo pestovať doma?
Nielenže ušetríte peniaze a budete mať istotu, že máte čerstvé a kvalitné huby, ale pestovanie hlivy môže byť aj zábavné a užitočné pre celú rodinu. A čo viac – vaša domáca úroda hlivy ustricovej vám vydrží po celý rok!

Chcete viac tipov na pestovanie doma? Sledujte náš portál a získajte rady, ktoré vám pomôžu stať sa expertom na domácu záhradku!

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané