Zabudnite na multivitamíny. Pred chorobami deti ochránite tým, čo máte v špajzy.

Zdieľať
01 1.jpg

Cesnak alebo napríklad brokolica majú na imunitu skvelý vplyv, do desiatovej škatuľky by si ich ale rodič netrúfol dať ani sebe, nieto dieťaťu. Čo teda pomôže deťom posilniť imunitu a zároveň pri tom nehrozí, že desiata poletí rovno do koša? Napríklad také pšeno v nátierke pravdepodobne vôbec neodhalí …

01 1.jpg

Oriešky a semienka

Vyskúšajte rôzne variácie – treba raw nátierky, doma pečené müsli, sušienky, slané i sladké, ako je libo. Pridať môžete tiež konopné semienko, ktoré je skvelým zdrojom rastlinných bielkovín dôležitých pre regeneráciu organizmu.

Rakytník

Má veľmi špecifickú chuť a nie každému chutí. Môžete skúsiť rôzne sirupy, doma vyrábané šťavy a koncentráty, alebo pravdepodobne skončíte u rôznych cukríkov a pochutín. Ale prečo nie? S rakytníkom sú cez zimu dobroty povolené. Ba priamo odporúčajú!

Šípky

Vo forme silného čaju do termosky je úplne najlepší. Šípkový čaj môžete tiež namiešať do iných štiav s vodou, skvele chutí treba s malinovou. Deti niekedy nepohrdnú ani šípkovou marmeládou na pečive.

Pšeno

Patrí k najdôležitejším zahrievacím potravinám a ak máte možnosť dať dieťaťu do školy teplú pšenovú kašu do termosky, pekne ju oslaďte, posypte orieškami alebo kakaom a neváhajte. Aj studený pšenový dezert s ovocím v pohári je veľmi fajn. Telo sa zaraduje a stane sa menej náchylné k infekciám.  Vhodne pre deti sú aj pšenové nátierky.

Ovsené vločky

Dajú sa pripraviť na tisíc spôsobov. Sú skvelým zdrojom beta-glukánov, ktoré zvyšujú odolnosť proti bakteriálnym i vírusovým infekciám. Kaše, sušienky, rastlinné burgery, sypkej zmesi s ovocím alebo nátierky. Berieme!

Jogurty

Kvôli probiotikám stimulujú imunitný systém a sú dobrou prevenciou proti virózam. A keď už zaútočí, telo sa správnu črevnou mikroflórou zbaví bacilov rýchlejšie.

Červená a oranžová zelenina a ovocie

Zamerajte sa na papriky, mrkvu, jablká, nektarinky, mandarínky či pomaranče – obsah karotenoidov zaisťuje zdravé fungovanie našich telesných buniek.

K desiatej môžete dať dieťaťu čokoľvek vhodného, ​​ale aby jeho kondícia bola čo najlepšia, je dobré dodržať nasledujúce pravidlá:

Dostatok bielkovín

Telo, ktoré trpí nedostatkom bielkovín (napríklad, keď dieťa žije len z pečiva alebo sladkostí), má oslabenú imunitu, horší sa regenerácia, hojenie rán i rekonvalescencie po chorobe. Dieťa je unavené, bledé a zle sa sústredí.

Dostatok zdravých tukov a vitamínov B a D

Doma si dajte rybu, droždovú nátierku, avokádo alebo nátierku z tuniaka. Zdravé tuky a vitamíny skupiny B zabezpečujú energickú prevádzku organizmu, dôležitý pre imunitu je tiež vitamín D, ktorého zo slnečného žiarenia v zime ubúda. Jedným z príznakov nedostatku vitamínu D je tiež znížená imunita a častá chorobnosť.

Rekonvalescencia trvá dvojnásobnú dlhšie, čo samotná choroba. Ak dieťa nemôže v túto dobu byť doma, zbavte ho v túto dobu telesnej výchovy, zbytočnej záťaže a vyvarujte sa prechladnutiu. A posilňujte imunitu aj doma. A hlavne – dbajte v tej dobe na to, aby sa poriadne vyspalo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané