Zabudnite na jódové pilulky, lekárnička radí: Pred radiáciou vás ochráni toto

Zdieľať
Pred radiáciou vás ochráni toto
Zabudnite na jódové pilulky, lekárnička radí: Pred radiáciou vás ochráni toto Foto: www.gettyimages.com

Slováci nakupujú viac jódových tabliet, než pred začiatkom konfliktu na Ukrajine. odborníci však upozorňujú, že jód v rukách laika môže byť nebezpečný, obzvlášť keď ho bude niekto užívať ako prevenciu proti radiácii av nadmernom množstve. Čo hrozí?

Ošiaľ okolo jódových tabletiek stále pokračuje. Lekárnici však upozorňujú na veľké riziká, ktoré s ich užívaním súvisia. „Nerobte to, nefunguje to takto jednoducho a je to nebezpečné pre riziko nežiaducich účinkov,“ zdôrazňuje doktorka farmácie Kamila Horníčková z internetovej lekárne MojaLekáreň.sk.

Pokračovanie na ďalšej strane …

Pred radiáciou vás ochráni toto
Zabudnite na jódové pilulky, lekárnička radí: Pred radiáciou vás ochráni toto Foto: www.gettyimages.com

Záujem o jód prudko vzrástol na konci februára, keď z lekární na čas zmizli jódové tablety. Ľudia ich vykúpili pod vplyvom ruskej hrozby s aktiváciou jadrových zbraní v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Nákupy jódu na MojaLekáreň.sk. po tejto správe vzrástli desaťnásobne. Záujem síce po 2 týždňoch opadol, napriek tomu zákazníci aktuálne nakupujú stále dvojnásobne viac prípravkov s jódom ako na začiatku tohto roku.

Prevencia jódom proti radiácii je však nebezpečná hlavne pre deti a nenarodené bábätká, nežiaduce účinky môžu ohroziť aj ľudí s poruchou štítnej žľazy a tých, ktorí by používali jodid draselný opakovane a užili by vyššie dávky ako sú odporúčané.

Jód (jodid draselný) ako ochrana proti riadiacej sa účelovo používa iba do určitého okruhu km od miesta výbuchu jadrového nešťastia a to behom pár hodín pred a do približne 24 hodín po jadrovom výbuchu. Odporúčanie, kedy nasadiť jódové tablety a ich dávkovanie ľuďom v zasiahnutých oblastiach, riadi centrálna odborná autorita. Pre ostatných je preventívne užívanie bez odporúčania štátnej autority alebo lekárne nebezpečné. Jódové tablety sa na liečbu podávajú iba s diagnostikovanou poruchou štítnej žľazy po odporúčaní lekárom.

„Odporúčaná denná dávka jódu je 150 mikrogramov. Rozhodne nie je vhodné ju prekračovať. Nadbytok jódu môže viesť k patologicky zvýšenej činnosti štítnej žľazy, hypertyreózy. Tá sa prejavuje teplou spotenou kožou, vypadávaním vlasov, zvýšenou únavou, chudnutím, trasom, nepokojom, úzkosťou a poruchami činnosti srdca,“ hovorí Pavla Horáková, ktorá má v lekárni na starosti poradenskú službu pre pacientov. Dodáva, že prevencia pred radiáciou nemá zmysel. „Jediná ochrana je správny bunker s funkčnou čističkou vzduchu a vody,“ dodáva.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané