Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Za letnú angínu môžu mokré plavky aj klimatizácia. Čo robiť, aby nás táto choroba neprekvapila?

reklama:
angína
angínawww.gettyimages.com

Angína je najčastejšou letnou chorobou. Hoci si chceme užívať slniečka, vodu a vysoké teploty, často nás nemilosrdne upúta na lôžko. A to pokojne na dovolenke pri mori. Za letnú angínu, či už vírusovú alebo bakteriálnu, často môže klimatizácia alebo prechladnutie zo studených nápojov. Ako sa tejto chorobe vyhnúť oblúkom?

Letná angína. Môže za ňu teplotný šok

Ak jazdíte autom so zapnutou klimatizáciou alebo pracujete v klimatizovaných miestnostiach, nemáte to k letnej angíne vôbec ďaleko. Keď vyjdete von z chladných priestorov na rozohriaty vzduch, dôjde vo vašom tele k teplotnému šoku. Podobným spôsobom bude vaše telo reagovať aj vtedy, keď si počas tropického dňa dáte studený nápoj s ľadom alebo keď na sebe budete mať studené a mokré plavky.

Za vznik letnej angíny totiž môže narušenie rovnováhy medzi vnútorným prostredím vášho tela a vonkajšou teplotou. Vplyvom teplotného šoku sa pritom zmenia podmienky vo vašom hltane a na sliznici vášho krku, v dôsledku čoho bude vaše telo náchylnejšie k infekciám.

Bakteriálny verzus vírusový pôvod

Letnú angínu bakteriálneho pôvodu najčastejšie spôsobuje baktéria streptococcus pyogenus. Letná angína máva oveľa horší priebeh, než keby ste touto chorobou ochoreli napríklad v zime. Angínu totiž počas letných mesiacov okrem horúčky, únavy, začervenaného hrdla a bolesti v krku oveľa častejšie sprevádzajú hnisavé a bolestivé fľaky v krku. Na toto ochorenie vám pritom pomôžu iba antibiotiká a pokoj na lôžku.

Letná angína vírusového pôvodu má naopak pozvoľnejší nástup a miernejší priebeh ako bakteriálna angína. Prejavuje sa iba bolesťou v krku, začervenanými mandľami a prechladnutím. Na toto ochorenie antibiotiká nepotrebujete, spravidla samo do týždňa odznejú. Jeho príznaky však môžete zmierniť klasickými prípravkami proti bolesti krku a prechladnutiu.

Ako predísť letnej angíne?

Aby ste predišli letnej angíne a mohli si júl a august užívať plnými dúškami, nie je od veci, keď budete dodržiavať nasledujúce pravidlá. Vďaka tomu sa vám letná angína vyhne oblúkom.

  1.  Posilňujte svoj imunitný systém. Letné angíny najčastejšie napádajú oslabených jedincov.
  2.  Nepoužívajte v miestnostiach klimatizáciu. Radšej si zapnite vetrák.
  3.  Ak je to možné, vyhnite sa používaniu klimatizácie aj v automobile.
  4.  Nezostávajte v prievane.
  5.  Vyhnite sa veľkým teplotným zmenám.
  6.  Počas tropických horúčav nepite chladené nápoje, studené nápoje s ľadom a obmedzte aj konzumáciu zmrzliny. Dajte radšej prednosť popíjaniu vlažných nápojov.
  7.  Nebuďte príliš dlhú v mokrých plavkách. Prezlečte si ich vždy za suché.
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 11. júna 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.