Kto by nepoznal a nemal rád toto chutné ovocie.
Na liečebné účely sú najlepšie lesné jahody. Väčšina si pochutí najmä na voňavých plodoch, na lístky by sme ale nemali zabúdať, majú celý rad liečivých účinkov. Jahoda obyčajná (Fragaria vesca) sa radí do čeľade ružovitých.
Jahodník je vysoký 5 cm – 20 cm, listy sú v prízemnej ružici a pílkovito zubaté. Drobné kvety sú bielej farby so žltým stredom. Jahodník začína kvitnúť od mája a po celé leto. Je rozšírený takmer po celej Európe, zasahuje do Strednej Ázie, Číny a Severnej Ameriky.
Nájsť ho môžeme na rúbaniskách, lesných svetlinách, na krovinatých stráňach a v lesných lemoch. Najlepší čas na zber je hneď zjari, než začne jahoda kvitnúť alebo na začiatku kvitnutia. Vhodná doba je hneď ráno, za suchého počasia, najmä sa zameriame na svetlo zelené lístky. Jahodník možno zakúpiť aj v lekárni .
K liečebným účinkom sa využívajú nielen lístky, ale aj plody..
Aké má účinky?
- lieči sa ním dna
- využíva sa pri liečbe cievnych ťažkostí
- popíja sa pri anémii, obsahuje železo
- zlepšuje trávenie
- pomáha pri hnačke
- čistí krv
- obsahuje antioxidanty
- uľavuje pri migréne
- pomáha liečiť hemoroidy
- je účinný pri zápale močových ciest
- zlepšuje funkciu pečene a žlčníka
- čerstvé plody sa konzumujú pri žalúdočných vredoch, ateroskleróze, podporujú trávenie a pôsobí proti zápche, majú močopudný účinok a čistí krv
- odvar sa využíva ako kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny
- roztlačené plody sú výborne ako pleťová maska
Ako jahodu užívať
Čaj si pripravíme preliatím jednej čajovej lyžičky sušených lístkov vriacou vodou a ponecháme 15 minút lúhovať.
Kloktadlo: 2 polievkové lyžice sušených jahôd dáme do vriacej vody a necháme 10 minút povariť. Scedíme a na výplachy ústnej dutiny užívame vlažný odvar.
Obklad: pripravíme rovnakým spôsobom ako kloktadlo a do vlažného odvaru namáčame plátno či gázu a prikladáme napríklad na hemoroidy alebo hnisajúce rany.
Môže sa objaviť precitlivenosť na jahody, prejavujúce sa vyrážkou a svrbením. Neužívajte jahody, ak trpíte alergiou.