Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

WHO identifikoval NOVÝ variant koronavírusu: Hrozivé zistenie o jeho schopnostiach

reklama:
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázokwww.gettyimages.com

Svetová zdravotnícka organizácia zaradila do svojho zoznamu ďalšiu verziu vírusu SARS-CoV-2. Experti sa obávajú, že nový variant môže mať schopnosť čiastočne vzdorovať imunite, ktorú ľudia nadobudli očkovaním proti covidu-19 alebo po zotavení sa z choroby. Stále však vedia len málo o jeho nákazlivosti …

Variant mu, známy ako B.1.621, Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) 30. augusta zaradila do zoznamu sledovaných variantov po tom, čo bol zaznamenaný v 39 krajinách.

Okrem toho vedci zistili, že variant obsahuje skupinu mutácií, ktoré dokážu oslabiť získanú imunitu proti vírusu. Podľa týždenného bulletinu WHO sa môže variant vyhnúť imunitnej obrane podobným spôsobom ako mutácia beta, ktorá bola prvýkrát objavená v Južnej Afrike.

Mu bol prvýkrát identifikovaný v Kolumbii v januári 2021. Odvtedy sa na celom svete objavili sporadické prípady a niekoľko väčších ohnísk. Okrem Južnej Ameriky boli prípady hlásené vo Veľkej Británii, USA a Hongkongu. Aj keď tento variant celosvetovo tvorí menej ako 0,1 percenta covidových infekcií, v Kolumbii a Ekvádore je to napríklad oveľa viac. Odborníci na verejné zdravotníctvo sa obzvlášť zaujímajú o to, či je variant mu prenosnejší alebo či spôsobuje závažnejší priebeh ochorenia než delta, ktorý je vo väčšine sveta dominantný. „Epidemiológia variantu mu v Južnej Amerike, najmä so spoločným obehom variantu delta, bude monitorovaná kvôli zmenám,“ informuje WHO.

Hodnotenie rizika variantu mu poukázalo na laboratórne práce anglického Úradu verejného zdravotníctva, ktoré naznačujú, že variant je voči imunite vyplývajúcej z očkovania najmenej taký odolný ako variant beta. Je však potrebné viac dôkazov z iných laboratórnych štúdií a prípadov reálnej nákazy, píše denník The Guardian. Ako veľkú hrozbu predstavuje táto mutácia, je zatiaľ nejasné a závisí od toho, či prípady v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch výrazne narastú, najmä v prítomnosti rýchlo sa šíriacej delty.

Časť obáv z varianty mu pochádza z konkrétnych mutácií, ktoré nesie. Jedna genetická zmena – mutácia P681H – sa nachádza vo variante alfa, ktorý bol prvýkrát detekovaný v anglickom grófstve Kent a je spojený s rýchlejším prenosom. Iné mutácie, vrátane E484K a K417N, môžu vírusu pomôcť vyhnúť sa obranyschopnosti organizmu, čo by variantu mohlo poskytnúť výhodu oproti delte, pretože imunita stúpa na jeseň.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 10. septembra 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.