Práve na nich často spoznáte, či máte nedostatok nejakého vitamínu, minerálu, dokonca aj aktuálnu alebo blížiacu sa chorobu.
Necht by mal byť ružovkastý, lesklý, hladký obvykle s bielou časťou v tvare polmesiačika pri koreni. Nerastú všetkým rovnako, zvyčajne asi o milimeter týždenne, u starších ľudí pomalšie, na nohách sú silnejšie a rastú pomalšie než na rukách. Málokto má ale nechty dokonalé od prírody, okrem rýh, jám, vrúbkov, hrbolčekov, zmien farby a malých škvrniek sa môžu objaviť aj lámavosť či štiepenie.
Nezvyklé zmeny neberte na ľahkú váhu
Ryhy na nechtoch
Obvykle vedú cez celý necht, častejšie pozdĺžne, niekedy vodorovne, alebo aj vo forme malých jamiek. Objavujú sa na nechtoch rúk i nôh. Môžu značiť zlé čistenie organizmu a nedostatočný príjem tekutín, vlnité ryhy sú následkom vyššieho obsahu splodín v tele. Zvislé ryhy odkazujú na zlé vstrebávanie živín v tráviacom ústrojenstve.
Často vznikajú starnutím a s pribúdajúcim vekom sa objavia takmer u každého. Vodorovné ryhy sú nebezpečnejšie, značia poruchy tvorby rohoviny. Objavujú sa po infekčných chorobách (týfus, malária) alebo pri cukrovke, ochoreniach srdca a podobne.
Biele škvrnky
Vznikajú napríklad po otravách ťažkými kovmi, po infarkte aj horúčke. Niekedy sú však vrodené alebo spôsobené ekzémom. Biele fliačiky a bledé nechty môžu znamenať tiež chudokrvnosť, ochorenie pečene, nedostatok železa, vitamínov A a B, zinku, podvýživu, ukladanie vápnika v obličkách (na prstenníku), črevách (prostredník) alebo pľúcach (ukazovák).
Takmer celý mliečny biely necht býva spájaný s chronickým ochorením obličiek.
Môžu signalizovať cukrovku, psoriázu, Raynaudovu chorobu, starnutie i traumu.
Zmeny farby nechtu
Najčastejšou príčinou zažltnutých nechtov býva pleseň, nechty sa navyše neskôr začnú strapkať a lámať. Mávajú ich tiež fajčiari, pacienti so žltačkou, poruchami štítnej žľazy, ochorením pľúc, cukrovkou, lupienkou, oslabením pečene aj tí, ktorí dlhodobo užívajú niektoré antibiotiká. Ak máte nechty sfarbené do hnedočierna, spozornite, môže sa jednať o melanóm.
Začervenané nechtové lôžka značia črevný problém, napríklad nadúvanie alebo zápchu. Ak sú veľmi tmavé, v krvi je príliš veľa červených krviniek.
Modrasté nechtové lôžka môžu signalizovať srdcové chyby, miešanie žilovej a arteriálnej krvi v srdci, nedostatok kyslíka, pľúcne infekcie alebo cukrovku.
Narušené nechty
Ak nechtovým lôžkam presvitajú bodky, môže ísť o zápal osrdcovníka. Vypuklé nechty bývajú pri ochorení pľúc a problémoch so štítnou žľazou, môže značiť aj nedostatok železa. Štiepenie nechtov môže signalizovať pleseň, problémy so štítnou žľazou, chudokrvnosť, ekzém, artritídu alebo psoriázu.
Lámavé nechty zase nedostatok esenciálnych mastných kyselín, vápnika, vitamínu C či B.
Rady na záver
Ryhy na nechtoch neobrusujte, môžete tým ich stav ešte zhoršiť.
Nechty posilní výluh z prasličky, v ktorom ich budete niekoľkokrát týždenne 15 minút namáčať.