Vyvarujte sa obvyklých chýb pri varení ryže a spoznáte rozdiel.

Zdieľať

Všeobecne sa má za to, že uvariť ryžu dokáže úplne ktokoľvek. Nie je to ale tak celkom pravda. Aj varenie ryže je možné pokaziť. Namiesto dokonale uvarenej ryže môžete získať rozvarenú kašu alebo naopak tvrdé, nedovarené zrnká. Pokiaľ chcete pri varení ryže vždy dosiahnuť tie najlepšie výsledky, zamerajte sa na niekoľko dôležitých faktorov a vyvarujte sa zbytočných chýb.

Základom je použitie správneho množstva vody

Kľúčom k úspechu aj požadovanej výslednej  konzistencii  je množstvo vody, v ktorej ryžu pripravujeme. Všeobecne sa odporúča použiť dva diely vody na jeden diel ryže. Rôzne druhy ryže však vyžadujú iné množstvo vody, čítajte preto návody na prípravu. Ak sa Vám ale zdá, že počas varenia ryže z hrnca zmizla všetka voda a ryža ešte nie je ani zďaleka hotová, radšej pridajte aspoň polovicu šálky vody, inak hrozí, že z ryže vznikne ryžová kaša. Nikdy ale neprilievajte do variacej sa ryže studenú vodu. Ideálne je použiť vodu vlažnú , aby sa zbytočne nezastavil proces varenia.

Ryžu je potrebné občas premiešať a včas zložiť zo sporáka

Ak budete ryžu počas prípravy neustále miešať, môže sa Vám ľahko stať, že na konci varenia bude v hrnci kaša. Samozrejme je dobré občas vareškou odlepiť ryžu od dna, ale netreba to preháňať. Pre perfektnú chuť ryže máme malý trik: keď ryža začne hustnúť a objavia sa na nej bubliny, je čas ju vypnúť. Potom ju zložte z platničky, nechajte chvíľu oddýchnuť a asi po piatich minútach pokračujte v jej ďalšom ochutení či inej  príprave. Ďalšie triky, ktoré môžete pri príprave ryže využiť:

  • Ak patrí ryža medzi stálice Vášho jedálnička, zvážte nákup ryžovaru , uľahčí Vám prácu.
  • Ryžu môžete uchovať teplú podľa vzoru babičiek: hrniec s horúcou ryžou prikryte pokrievkou a schovajte do perín.
  • Ryžu pred varením vždy dôkladne prepláchnite v studenej vode.
  • Môžete skúsiť tiež prípravu ryže v rúre.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané