Využite suroviny, ktoré máte doma, a pripravte si výživnú zálievku alebo nimi rovno obohaťte pôdu izbových kvetov

Zdieľať
obohaťte pôdu izbových kvetov
Využite suroviny, ktoré máte doma, a pripravte si výživnú zálievku alebo nimi rovno obohaťte pôdu izbových kvetov Foto: www.gettyimages.com

Zabudnite na drahé a neekologické hnojivá.

Máme pre vás niekoľko praktických rád, ktoré pomôžu dodať rastlinám potrebné živiny veľmi jednoduchou metódou.

Droždie

Droždie nemusí byť len skvelým pomocníkom pri pečení. Ak potrebujú vaše rastliny ozajstnou vzpruhu, skúste ich podporiť týmto netradičným hnojivom. Zálievka bohatá na vitamín B ich vráti späť do kondície. Obsahuje dôležité aminokyseliny aj rad ďalších dôležitých prvkov, ktoré vedia tiež veľmi dobre stimulovať rast, rovnako ako podporujú samotné kvitnutie. Ďalej aktivujú v rastlinách rôzne procesy, ktoré sa následne podpíšu na kráse danej rastliny.

Ako pripraviť hnojivo z droždia?

1 liter teplej vody

1 kocka čerstvého droždia

Droždie si rozpustite v teplej vode vo vhodnej nádobe a nechajte zmes kvasiť 2 týždne. Len pozor! Nádobu neuzatvárajte, aby vám nevybuchla. Po 2 týždňoch zmiešajte vykvasenú zmes a 3 litre čistej teplej vody. A máte tak pripravené 4 litre domáceho hnojiva na vaše obľúbené kvety.

Šupky z banánov

Veľkým zdrojom potrebných minerálov sú tiež šupky od banánov. Výroba tohto hnojiva je opäť jednoduchá. Šupky nechajte lúhovať 24 hodín a získaným výluhom zalejte všetky izbové rastliny, ktoré máte doma. Rastlinám dodáte potrebný draslík, vápnik a fosfor. Tieto minerály podporujú u rastlín vitalitu a pomáhajú pri ochrane proti škodcom.

Vaječné škrupiny

Výživné domáce hnojivo získate aj rozomletím vaječným škrupín. Tie sú plné najrôznejších minerálnych látok. Stačí rozdrvenými škrupinkami pôdu jednoducho posypať. Škrupinky sa veľmi rýchlo rozkladajú, a všetky živiny z nich sa tak dostanú do pôdy. Ďalšou výhodou používania škrupín z vajec je, že pomáhajú udržiavať optimálnu kyslosť pôdy, teda v rozmedzí 5,5 až 6,5 pH, čo rastlinám všeobecne svedčí. Využiť môžete aj výluh. Škrupinky nechajte dva až tri týždne lúhovať a vzniknutým roztokom rastlinu zalejte.

Zápalky

Príčinou zlého stavu našich rastlín môžu byť najrôznejšie parazity, huby a škodcami, ktoré na prvý pohľad treba ani nevidíme. A pretože hlavička zápaliek obsahuje síru, horčík a fosfor, ktoré sa postupne budú do zeminy vyplavovať, pomôžu škodcov a huby zlikvidovať. Stačí zasadiť kruh zápaliek do kvetináča, ideálne 5 cm od rastlinky. Zápalky zasaďte hlavičkou dole. Potom stačí rastlinku klasicky zalievať a čas od času skontrolovať, či sa hlavička neroztopila. Ak áno, tak ju úplne odstráňte. Zhruba po 2 dvoch dňoch skontrolujte, či sa rozpustili všetky hlavičky. Vďaka tomuto jednoduchému triku dokážete rastlinku zachrániť a udržíte ju krásnu a zdravú.

Káva

Ak ste milovníci Tureckej kávy, v žiadnom prípade nevyhadzujte zvyšnú usadeninu. Káva obsahuje veľa minerálov, ktoré tiež prospievajú rastlinám. Využite teda jej zvyšky ako výživu pre rastliny v dome i na záhonoch. Len dávajte pozor, aby bol usadenina bez stôp po cukre či umelých sladidiel. Kávovú usadeninu ale nikdy nelejte priamo k rastlinám a už vôbec nie na ne, mohli by ste im uškodiť. Usadeninu z dna hrnčeka vysypte a nechajte poriadne vyschnúť. Potom ju primiešajte do prekyprenej zeminy priamo v kvetináči. Zapracovať zvyšky kávy do pôdy môžete aj na záhradke, v ktorej pestujete hortenzie. Získajú sýtejšie modré zafarbenie. Semienka mrkvy zmiešané s kávou zase vraj lepšie rastú. Usadenina tiež chutí dážďovkám, takže u vás v záhrade budú usilovnejšie pracovať na kyprenie pôdy, čo je hlavne v komposte žiadúce.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané