BRATISLAVA 26. septembra 2018 (DRAN/PR) – Hoci sú už letné horúčavy dávno za nami, vôbec to nevadí. Aj babie leto býva príjemne teplé a krásne. Využite každú možnú chvíľku a obohaťte svoje vnemy a zmysly o zdraviu prospešné zážitky aj v jesennej prírode.
Príroda je krásna v lese či na horách nielen v lete a v zime, ale aj na jar a na jeseň. Pestrofarebné stromy a jesenné lístie, ktoré hýria žltými, hnedými a červenými farbami, vyvolávajú čarokrásne emócie. Jesenné prechádzky a výlety ponúkajú zážitky, ktoré sa dlho uchovajú v pamäti. Dôležité však je, aby ste sa na pobyt v jesennej prírode dobre pripravili. A to najmä vtedy, ak máte malé deti.
Nepodceňte odev a obuv
Ak sa rozhodnete ísť do prírody v jesenných mesiacoch, nachystajte svojim deťom vhodnú obuv a oblečenie, aby vás neprekvapil dážď či chlad. K športovej obuvi patria termo ponožky a k pevným nohaviciam nepremokavá bunda alebo pršiplášť. Je dôležité, aby pri turistike mali deti nohy v teple a zároveň, aby sa im nepotili. Vrchné odevy by tiež mali byť z priedušných materiálov. Detské športové oblečenie má byť celkom určite pohodlné, najlepšie elastické. V premenlivom jesennom počasí je nutná aj pokrývka hlavy, vhodná je hrubšia šatka, baretka alebo šiltovka.
Čo vziať zo sebou
Okrem osobných potrieb pri turistike dobre padne teplý čaj a občerstvenie vo forme ľahkej stravy. Do batoha okrem termosky nabaľte deťom ovocie a chlebík so zeleninou. Zdravá výživa dodá energiu a pomôže prekonať aj väčšie vzdialenosti či únavu. Tiež neopomeňte základné potreby z lekárničky a ak sa chystáte na túru do neznámeho terénu, vezmite si so sebou aj mapu a mobilný telefón. A to hlavne vtedy, keď ste sa rozhodli zdolať málo frekventovanú turistickú trasu.
Bohatšie zážitky
Ak sa počas jesenných dní nevyberiete na túru do hôr, ale iba na prechádzku do prírody, kde prevažujú lúky a rovinaté chodníčky, zoberte deťom bicykle, detské odrážadlá alebo kolobežky a spestrite im pobyt v prírode zdravou športovou aktivitou. Pri malých deťoch je dobré, ak si vezmete aj nosič, keby nevládali s vami udržiavať tempo. Pri výbere nosiča majte na pamäti vek a hmotnosť dieťaťa. Väčšina nosičov má niekoľko variant možností, ako dieťa nosiť. Buď na chrbte, bruchu alebo na boku. Maximálne praktické sú univerzálne a ergonomické nosiče s integrovanými vložkami, ktoré zabezpečia vášmu potomkovi pohodlnú polohu aj pri dlhšom nosení. Skvelou voľbou sú modely, ktoré sa dokážu prispôsobiť rastu dieťaťa a dajú sa používať od jeho narodenia, až do troch – štyroch rokov. Komfortné nosenie aj staršieho dieťaťa s hmotnosťou nad dvadsať kilogramov zabezpečí flexibilný nosič, s rôznymi možnosťami nadstavovania. V súčasnosti je tento typ nosenia malých detí veľmi populárny, keďže podporuje dobrý psychický a sociálny vývoj našej najmladšej generácie. Deti počas nosenia môžu pozorovať svoje okolie z výšky a na každej prechádzke či výlete môžu vnímať krásy jesennej prírody plnohodnotnejšie.