Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vytiekol vám vosk zo sviečky na obrus alebo nábytok? Skúste tieto triky, ktoré skvele fungujú!

reklama:

Vosk zo sviečok dokáže narobiť v domácnosti peknú neplechu.

Pozrite sa na pár tipov, ako sa vosku zbaviť. Pomôžu vám veci, ktoré máte bežne doma …

vosk zo sviečky
www.gettyimages.com

Spôsobov, ako sa zbaviť vosku, existuje hneď niekoľko. Aby však šiel vosk dobre zlikvidovať, nikdy ho z obrusu neodstraňujte horúci alebo ešte mäkký. Ak sa pokúsite ešte tekutý vosk z látky odstrániť, spôsobíte tým viac škody ako úžitku. Pred akýmkoľvek odstraňovaním musí teda vosk úplne vytvrdnúť. Ak chcete proces urýchliť, pomôžte si kockami ľadu, prípadne vložte ušpinenú vec na chvíľu do mrazničky. Potom si môžete pomôcť jednou z uvedených možností.

Zoškrabnutie

Prvou možnosťou je šetrné zoškrabanie. Jedálenským nožom alebo hranou platobnej karty oškrabte veľké kusy vosku tak, aby ste nezničili tkaninu. Jemných zvyškov sa zbavíte trením obrusu v prstoch, vosk by sa mal drobiť a úplne odpadnúť.

Žehličkou

Ak sa vám nepodarilo dostať preč všetok vosk predchádzajúcim postupom, rozpustite ho. Vosk najľahšie odstránite klasickou žehličkou, ktorú nastavíte na najnižšiu teplotu. Najprv podložte látku silnou vrstvou novín, savých papierových obrúskov alebo papierových vreckoviek, aby sa vosk neprepil na zadný diel tkaniny či do podložky. Vrstvu novín či obrúskov položte aj na škvrnu, ktorú budete prežehlovať. Škvrnu od vosku, na ktorú ste položili savý papier, potom pomaly prežehlujte. Opakujte tak dlho, kým sa vosk úplne nevpije do savého papiera. Po celú dobu však dávajte pozor, aby ste látku nespálili.

Fén

Namiesto použitia žehličky môžete na škvrnu fúkať horúci vzduch z fénu. Táto metóda je o trochu šetrnejšia. Hlavne ak máte látku, prípadne koberec chúlostivé na teplo, žehlička by ich mohla poškodiť. Akonáhle sa mastnota vosku vsiakne do papiera, vymeňte ho a pokračujte, pokiaľ nebude papier úplne čistý.

Keďže vosk je mastný, na látke vám môže po rozpustení zostať mastná škvrna. V prípade oblečenia, ktoré sa niekedy tiež namáča, prihoďte do vody pol sáčku jedlej sódy. Pred samotným praním preto použite prací prostriedok proti škvrnám. Ak nemáte zrovna žiadny po ruke, môžete použiť akékoľvek odmasťovadlo – napríklad prípravok na umývanie riadu. Obrus ​​vyperte v práčke samostatne na čo najvyššiu možnú teplotu. Ak je to vzhľadom k materiálu obrusu možné, pridajte do práčky aj trochu bielidla. Po vypraní sušte na vzduchu, nedávajte látku do sušičky, ktorá by zvyšky škvrny mohla v látke zafixovať.

Ako vosk odstrániť z nábytku

V prvom prípade záleží od materiálu. Niektoré typy nábytku potrebujú šetrnejšie zaobchádzanie ako druhy z iných materiálov. Pokiaľ máte lakovaný nábytok, tak práve u neho by ste mali byť najopatrnejší – aby ste nepoškrabali aj vrstvu laku. Najskôr sa však snažte maximum zatvrdnutého vosku z povrchu jemne odlúpnuť či zoškrabať. Len dajte pozor, aby ste vosk nedávali dole ostrým predmetom, ktorý by povrch poškodil. Škvrny môžete tiež ľahko nahriať pomocou fénu a potom jemne papierovou handričkou vysajte vosk. Len nastavte nižšiu teplotu, aby povrch nepopraskal alebo sa nezačali robiť bubliny. Ak je škvrna malá a skôr povrchová, tak by vám na odstránenie mali postačiť mydlová voda či bežný ocot. V horších prípadoch je potrebné siahnuť po liehu, ktorý by mal odstrániť zvyšky nečistôt. Menej však znamená viac, bolo by škoda si nábytok poškodiť.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 4. januára 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.