Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vyskúšala šialený experiment. 20 rokov žila kompletne bez peňazí. Ako sa jej to podarilo?

reklama:
žena
ženawww.gettyimages.com

Je možné prežiť v modernom svete bez materiálnych statkov? Na túto otázku odpovedala svojim 20 rokov starým príkladom nemecká psychoterapeutka Heidemarie Schwermer. Táto žena dokázala vo svojich 47 rokoch pomôcť mnohým pacientom, ktorí sa ocitli v ťažkých životných situáciách. Ako človek inklinujúci k empatii sa Heidemarie snažila uľahčiť kontakt medzi tými, ktorí pomoc potrebujú, a tými, ktorí sú pripravení pomôcť. Jej úsilím bol v roku 1994 založený unikátny program Dávaj a ber. Princípom fungovania bola obojstranne výhodná smena tovaru a služieb, bez prostredníkov, bez peňazí.

Stačilo nalepiť samolepku programu na dvere vášho domu, auta alebo batohu, aby ste dali najavo ochotu zdieľať a pomáhať. Do hnutia sa začali zapájať nielen znevýhodnení, ale aj celkom slušní obyvatelia, dôchodcovia a osamelí ľudia. Prístrešie, jedlo alebo potrebné veci je možné získať jednoduchou prácou alebo zdieľaním svojich schopností. Aj v živote Heidemarie došlo po pár rokoch k zmenám, deti začali žiť samostatným životom a dlhoročné manželstvo sa rozpadlo. Pravdepodobne osobné skúsenosti psychoterapeutku podnietili k radikálnej zmene života, vo svojich 53 rokoch sa rozhodla pre mimoriadny experiment.

Žena rok odmietala peniaze, čo znamenalo neplatiť nájom, nekupovať jedlo a oblečenie, ale prežívať tak, ako to prežili účastníci programu. Z minulého života odišla s malým kufrom a dvoma stovkami eur v zálohe. Spočiatku to pre ňu nebolo jednoduché, obvyklý spôsob života sa príliš líšil od novej reality. Nie každý potreboval psychologickú radu a žena musela hľadať spôsoby, ako získať jedlo a ubytovanie, ktoré potrebovala. Naučila sa umývať okná, kosiť trávnik, pracovala ako umývačka riadu a vychovávateľka.

Prekvapivo taký život Heidemarie potešil, cítila sa úplne slobodná a hotovostná rezerva nebola nikdy použitá. Po roku experimentov sa do svojho skoršieho života nevrátila, naopak jej filozofia pritiahla pozornosť tlače aj televízie. Nie každý je pripravený žiť ako Heidemarie Schwemer, ale myšlienka, že šťastie rozhodne nie je v peniazoch, ktoré tak úprimne stelesňovala, rezonovala v mnohých srdciach.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 5. marca 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.